Dziady w Grodzisku Owidz - rozmowa o słowiańskich tradycjach

  • 25.10.2019, 15:27 (aktualizacja 25.10.2019, 19:29)
  • Izabela Deptulska
Dziady w Grodzisku Owidz - rozmowa o słowiańskich tradycjach fot. Grodzisko Owidz

Podziel się:

Oceń:

Już 26 października w Grodzisku Owidz odbędzie się inscenizacja starosłowiańskiego obrzędu Dziadów.

Nieopodal Starogardu Gdańskiego znajduje się miejsce, które pozwoli każdemu przenieść się do świata naszych słowiańskich przodków. Już 26 października właśnie w Grodzisku Owidz, bo o nim mowa, odbędzie się wydarzenie związane z kalendarzem obrzędów słowiańskich. "Dziady" to impreza, w której mogą wziąć udział całe rodziny. Inscenizacja jest doskonałą okazją do poznania zwyczajów naszych przodków. 

Święto Zmarłych jest kontynuacją wielowiekowego święta i my staramy się pokazać te korzenie, tą starszą warstwę naszej kultury, która nawiązywała do interakcji żywych ze zmarłymi. (...) Wierzeniowość Słowian bardzo mocno determinowało przekonanie, że świat żywych przenika się ze światem umarłych. To przenikanie było szczególnie widoczne w tej mrocznej części roku, czyli jesienią, zimą, aż do przedwiośnia. ~ Radosław Sawicki

Program całego wydarzenia kształtuje się następująco:


Sobota, 26 października 2019


16:00 - Karawana Opowieści: "Opowieści o Śmierci, tej żywej" (wstęp na tą część imprezy jest płatny).
18:00 - inscenizacja słowiańskich obrzędów związanych ze świętem Dziadów w wykonaniu Słowiański Mit o Stworzeniu Świata z muzyczną oprawą Koło Jana - grupy muzycznej wykonującej tradycyjne słowiańskie pieśni obrzędowe.
19:00 - wielka biesiada z Przodkami oraz koncert zespołu Vatra - pieśni tradycyjne.


W związku z tym wydarzeniem, w studiu naszego radia pojawił się Radosław Sawicki, pomysłodawca utworzenia pierwszego w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które znajduje się w Grodzisku Owidz. Poniżej można odsłuchać całą rozmowę, która skupiała się wokół tematów obrzędów i wierzeń słowiańskich, w odniesieniu do współczesnej kultury. Nie brakuje również szczegółów wydarzenia, które skłoniło nas do spotkania.

Zadaniem prowadzącego inscenizację obrzędu jest udobruchanie duchów, którym daje się ofiarę jedzenia i picia. Zachowały się też takie zapiski entograficzne, które mówią, że kiedy coś poszło nie tak, to duszom rzucano mak do liczenia, żeby zajęły się misterną pracą. ~ Radosław Sawicki

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wydarzenie, które odbędzie się w sobotę, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu EtnoPolska 2019. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe