Tczewskie Zaduszki śladami zapomnianych cmentarzy

  • 30.10.2019, 21:19
  • Izabela Deptulska
Tczewskie Zaduszki śladami zapomnianych cmentarzy fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wszyscy zainteresowani historią Tczewa, na przełomie października i listopada mają okazję do wspólnego spaceru lub przejazdu rowerowego. Wszystko po to, aby przypomnieć mieszkańcom o istniejących na terenie miasta, zapomnianych cmentarzach.

31 października o godzinie 18:00 Dawny Tczew organizuje spacer śladami nieistniejących staromiejskich cmentarzy. Przy każdym z nich zapalony będzie symboliczny znicz, zostanie też opowiedziana historia danego miejsca. Spacer rozpocznie się z wyznaczonego miejsca, które znajduje się przy głównym wejściu do Fary.

 

Tradycyjnie ostatniego dnia października przeprowadzamy spacer zwany "Tczewskie Zaduszki". Spacer ten ma na celu przypomnienie mieszkańcom, że często różnego rodzaju niewielkie skwerki, lub tereny zielone, to tak naprawdę cmentarze. Chcemy pokazać, że w Tczewie przez setki lat istniało dużo więcej cmentarzy, niż jest obecnie. ~ Łukasz Brządkowski

 

Natomiast w sobotę, 2 listopada o godzinie 12:00, na parkingu przy Intermarche rozpocznie się przejazd rowerowy szlakiem zapomnianych tczewskich cmentarzy. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy dowiedzą się więcej o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i Baptystów.
 

Nieistniejące cmentarze to nie tylko Stare Miasto. To także cmentarze na obszarze Suchostrzyg i Czyżykowa i w tym wypadku spacer byłby dużym wyzwaniem, dlatego postanowiliśmy przesiąść się na rowery.   ~ Łukasz Brządkowski

 

Studio Radia Tczew odwiedził Łukasz Brządkowski, ze stowarzyszenia Dawny Tczew. Organizacja Zaduszek z Dawnym Tczewem była okazją do rozmowy na temat samej inicjatywy oraz miejsc, które zostaną przedstawione jej uczestnikom:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Marzy nam się, żeby na terenie Parku Kopernika powstało lapidarium. To tam symbolicznie wszystkie nagrobki wrócą na swoje miejsce i to tam będzie można 1 listopada zapalić znicz dla wszystkich osób, które już nie mają swoich grobów i których cmentarze zostały zlikwidowane.  
~ Łukasz Brządkowski

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe