Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:05
Reklama
Reklama

Świętujemy niepodległość!

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zastanawiamy się, czym jest dla nas niepodległość, jakie znaczenie mają słowa: patriotyzm, państwo, wspólnota czy różnorodność. Radio Tczew w poniedziałek mówi o tym wszystkim wyłącznie polską muzyką!
Świętujemy niepodległość!

Autor: fot. canva.com

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Święto to obchodzone było przed II wojną światową i powróciło do polskiego kalendarza w 1989. To także dzień wolny od pracy. W całym kraju powiewają biało-czerwone flagi, odbywają się marsze i uroczystości, a także koncerty i inne działania mające uświetnić ten dzień.

Polska muzyka

Radio Tczew 11 listopada proponuje Słuchaczom wyłącznie polską muzykę! Na naszej antenie usłyszycie stare i nowe piosenki polskich wykonawców, tych znanych i tych awangardowych. Proponujemy także nowe płyty, z którymi polecamy się zapoznać:

  • godz. 9:00 - album "OdNowa" Anity Lipnickiej, którym artystka postanowiła uczcić 25-lecie pracy artystycznej i zaprezentować fanom nowe wersje największych swoich przebojów. Ta płyta to doskonały początek świętowania, bo dzięki elektronicznym rytmom wprowadzi w pozytywny nastrój nawet tych, których dopada jesienna chandra,
  • godz. 11:00 - Natalia Przybysz "Jak malować ogień". Na tym albumie znajdziecie 10 utworów opowiadających o naturze, relacjach, miłości i tożsamości. Emocje opowiedziane pięknymi tekstami i zagrane przez doborowych muzyków. To także pierwsza ekologiczna płyta wydana w Polsce,
  • godz. 13:00 - "Nieumiarkowania" Króla porażają intensywnością i naturalnością. Błażej Król jak zawsze nieumiarkowany w swojej nieoczywistości bawi się gatunkami, co tylko przysparza mu nowych fanów,
  • godz. 15:00 - "Przebudzenie" Ani Rusowicz to sięganie po najlepsze wzorce polskiego big beatu w połączeniu z kolebką bluesa, rock'n'rolla i jazzu - Nowego Orleanu. Tu też wątek eko - jaki świat zostawimy do życia swoim dzieciom,
  • godz. 17:00 - pod wieczór sięgamy w przeszłość w nowoczesnym stylu - Jazz Band Masecki Młynarski wydał album "Płyta z zadrą w sercu". To prawdziwa 17-osobowa jazzowa orkiestra grająca polskie szlagiery, głównie z przełomu lat 30 i 40 ubiegłego wieku. Dla starszych słuchaczy wspomnienie młodości, dla młodszych - powrót do przeszłości,
  • godz. 19:00 - jako wspomnienie po niedzielnym koncercie Harcerskiej Orkiestry Dętej im. Staniaława Moniuszki sięgniemy po ich płytę "Kręć się kręć", na której usłyszycie piękne i nowoczesne aranżacje, siłę młodości i radość wspólnego grania młodych muzyków z Tczewa.

Niepodległość wg mieszkańców Tczewa

Redaktorka Tv Tetka Tczew Urszula Niewiarowska w sondzie ulicznej pytała tczewian, jakie mają plany dotyczące poniedziałkowego święta: 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Przede wszystkim chodzi o to, żebyśmy się spotkali (...) o to, żeby ten czas spędzić razem i poczuć tą więź, która powinna nas wszystkich Polaków łączyć.

Jak wygląda świętowanie niepodległości w Tczewie

Już w niedzielę, 10 listopada o godz. 17:00 w Centrum Kultury i Sztuki koncert "Od Moniuszki do wolności" zagra Harcerska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Magdaleny Kubickiej-Netki. Zespół, którego patronem jest Stanisław Moniuszko, w repertuarze połączy obchody 200-lecia urodzin twórcy polskiej opery narodowej ze świętowaniem niepodległości. W programie koncertu znajdzie się m.in.: Mazur z opery „Straszny dwór”, uwertura koncertowa „Bajka”, „Pieśń wieczorna” czy „Prząśniczka”, a także pieśni patriotyczne, piosenki pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz polską muzykę filmową.

W poniedziałek, 11 listopada tczewskie obchody Narodowego Święta Niepodległości będą mieć dwie odsłony. Część patriotyczno-religijna rozpocznie się o godz. 12:00 zbiórką uczestników na placu św. Grzegorza, gdzie zgromadzeni wspólnie odśpiewają hymn narodowy. Pół godziny później w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej, ok. godz. 13.30 goście przemaszerują w kierunku placu Piłsudskiego i złożą kwiaty pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Ok. godz. 14.00 uroczystości przeniosą się na cmentarz "Stary" na ul. 30 Stycznia przy pomniku „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny”. 

O godz. 14.30 na placu Hallera rozpocznie się niepodległościowy festyn. W jego ramach mieszkańcy zobaczą koncert patriotyczny „Tczew dla Niepodległej”. Wystąpią na nim tczewscy muzycy: chóry „Passionata”,  „Passionatka”, „Nieboskłonni”, Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA, zespół „Frantówka” oraz soliści. Będą też warsztaty Fabryki Sztuk oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, poczęstunek dla mieszkańców, a na zakończenie – ok. godz. 17.00 – mapping (pokaz mulitedialny).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama