Pomoc społeczna - praca czy służba?

  • 20.11.2019, 21:29 (aktualizacja 21.11.2019, 10:59)
  • Aleksandra Hotowy
Pomoc społeczna - praca czy służba? fot. pixabay

Podziel się:

Oceń:

21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego, czyli święto pracowników służb społecznych.

Pracownicy socjalni wykonują swoją pracę często w sposób niezauważony. Pomagają osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspierają klientów pomocy społecznej w procesie usamodzielniania i integracji społecznej. Wykonują swoje zadanie z narażeniem własnego życia i zdrowia. Jak wygląda i czym w rzeczywistości zajmuje się pomoc, sprawdziliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Poniżej możecie posłuchać naszej rozmowy z pracownikami OPS.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pracownicy socjalni w świadomości społecznej zajmują się analizą i oceną zapotrzebowania klientów na świadczenia z pomocy społecznej. Jednak zakres ich pracy to przede wszystkim uzyskanie wsparcia specjalistycznego w celu rozwiązania problemów. 

 

Jest to zawód składający się z interdyscyplinarnej wiedzy. Musi pracownik socjalny posiadać doświadczenie i nim też kieruje się w wykonywaniu pracy każdego dnia. 

Poświęcają uwagę i energię na pobudzanie społecznej aktywności i inspirują do podejmowania działań na rzecz zmiany życiowej czy społecznej Ich praca kierowana jest do osób, rodzin, grup i środowisk, które mają trudności w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. 

 

Nie jesteśmy sami w stanie, pracownicy socjalni udźwignąć problemów dnia codziennego.

Dlatego zdaniem dyrektor MOPS Tczew, Julity Jakubowskiej w pracy socjalnej niezbędna jest współpraca interdyscyplinarna. Łącząca pomoc społeczną, oświatę i ochronę zdrowia, aby budować kompleksową ofertę wsparcia dla osób potrzebujących.

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe