Czy most na Wiśle przejmie Skarb Państwa? Radni powiatowi przyjęli rezolucję

  • 26.11.2019, 16:52 (aktualizacja 26.11.2019, 22:23)
  • Barbara Jackiewicz, Izabela Deptulska
Czy most na Wiśle przejmie Skarb Państwa? Radni powiatowi przyjęli rezolucję fot. Tv Tetka Tczew

Podziel się:

Oceń:

Podczas sesji Rady Powiatu Tczewskiego 26 listopada br. radni przyjęli rezolucję dotyczącą przyszłości Mostu Tczewskiego, w której apelują do Parlamentarzystów i Rządu RP o zapewnienie środków finansowych na dokończenie remontu mostu na Wiśle i przejęcie obiektu przez Skarb Państwa. Podczas głosowanie nieobecni byli radni PiS.

Podczas sesji starosta tczewski Mirosław Augustyn przekonywał radnych do jednogłośnego poparcia rezolucji w sprawie przejęcia i uratowania mostu tczewskiego. Rezolucja ta ma być przekazana polskim władzom. W gorącej dyskusji radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę na to, że nie podobają im się niektóre zapisy zaproponowane w dokumencie. Barbara Kamińska argumentowała, że wątpliwości radnych PiS wynikają z dużej złożoności dokumentów, których przedłożenia wymagał jej klub. Zwracała również uwagę na niewielką ilość czasu, przeznaczonego na zapoznanie się z nimi. W związku z tym, rezolucja według radnych Prawa i Sprawiedliwości nie powinna być przyjęta:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Naszym zdaniem byłoby najlepiej, żebyśmy to [głosowanie - red.] odłożyli w czasie (...) takiego konkretnego adresata ona [rezolucja - red.] pewnie nie ma. - Barbara Kamińska, radna PiS

Starosta Augustyn zaproponował, aby radni PiS mający wątpliwości sami opracowali treść, którą mogliby poprzeć wszyscy samorządowcy. Zaznaczał, że rezolucja jest ponad podziałami i nie ma wydźwięku politycznego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

My chcemy tylko jednego, chcemy przyjąć rezolucję, która umożliwi przejęcie [mostu - red]. To może koledzy z PiS-u przygotują rezolucję, którą będziemy w stanie przegłosować. - Mirosław Augustyn, starosta tczewski

Po zarządzonej przerwie radni z Prawa i Sprawiedliwości nie powrócili na salę. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie bez ich udziału. Po tym głosowaniu jednak radni PiS wrócili na salę i podejmowali głosowania w kolejnych uchwałach.

Każdy dzień przestoju wstrzymanego remontu mostu generuje potężne koszty. Przypomnijmy, że 30 września br. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę przęseł ESTB i budowa stoi do dziś. Starostwo odwołało się od tej decyzji do Ministerstwa Kultury. Uważa też, że ten kto wstrzymuje budowę musi brać pod uwagę wszystkie konsekwencje z tym związane. Według Wód Polskich jest prawdopodobne, że jeśli plac budowy nie zostanie zabezpieczony na czas zimy, może dojść do katastrofy budowlanej. Powiat nie ma dodatkowych funduszy na takie działania, a każdy dzień zwłoki w remoncie może zgodnie z umową z wykonawcą kosztować ponad 100 tys. zł.  

Od 10 września trwa zbieranie podpisów pod petycją Most Tczewski jak Westerplatte, w której lokalni społecznicy chcą, aby Państwo przejęło obiekt, dzięki czemu możliwe byłoby zakończenie remontu, a następnie utrzymanie mostu w kolejnych latach. Pod petycją dotychczas podpisało się prawie 3600 osób.

Sprawa mostu komplikuje się coraz bardziej. Obecnie trudno jest ocenić, jakie rozwiązanie dojdzie do skutku i czy remont mostu kiedykolwiek się zakończy.

Barbara Jackiewicz, Izabela Deptulska

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe