Zmiany w cenach biletów i planie zagospodarowania przestrzennego, czyli XIV sesja tczewskiej Rady Miasta

  • 27.11.2019, 12:31 (aktualizacja 27.11.2019, 14:06)
  • Redakcja
Zmiany w cenach biletów i planie zagospodarowania przestrzennego, czyli… fot. AK

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 28 listopada o godzinie 10:00 tczewscy radni spotkają się już po raz czternasty w tej kadencji. W porządku obrad zalazło się m.in. podjęcie nowej uchwały w sprawie opłat za przejazdy komunikacją miejską. Ponadto planowane jest rozpoczęcie procedury sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Południowa-Nowodworcowa w Tczewie. To piąty rejon naszego miasta, który zostanie objęty pracami planistycznymi.

W czwartek, 28 listopada 2019 r. o godz. 10:00 w sali im. F. Fabicha w Urzędzie Miejskim w Tczewie odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Tczewie.

Jednym z punktów w porządku obrad jest podjęcie nowej uchwały w sprawie opłat za przewozy osób środkami komunikacji zbiorowej w Tczewie w latach 2020-2022. Do tej pory, w latach 2015-2019, opłaty za przejazd autobusami w Tczewie określała uchwała z 2014 r. W związku z upływającym terminem konieczne jest określenie cennika na kolejny okres. Zapytaliśmy Małgorzatę Mykowską rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Tczewie o stawki cen biletów autobusowych na lata 2020-2020:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdaniem tczewskich władz ceny biletów w porównaniu np: z Trójmiastem czy Starogardem Gdańskim mają być niższe, a podwyżki cen mniej odczuwalne przez mieszkańców. 

Zgodnie z projektem uchwały, w latach 2020-2022:

- przejazd na podstawie biletu papierowego będzie kosztował 3 zł (ulgowy 1,50 zł ). W porównaniu do 2019 jest to wzrost o 10 i 5 gr.

- przejazd na podstawie karty miejskiej, po doładowaniu konta kwotą 50 zł i więcej, w zależności od liczby przejechanych przystanków, to koszt od 1,20 do 1,80 zł (ulgowe – od 0,60 do 0,90 zł). W porównaniu do 2019 jest to wzrost o 4-6 gr w przypadku biletów normalnych i 2-3 gr w przypadku biletów ulgowych

- przejazd na podstawie karty miejskiej przy minimalnym doładowaniu konta (5-19 zł) – w zależności od liczby przejechanych przystanków – od 1,80 do 2,50 zł (ulgowe – od 0,90 do 1,25 zł). W porównaniu do 2019 r. jest to wzrost o 6-10 gr w przypadku biletów normalnych i 3-5 gr w przypadku biletów ulgowych

- opłata manipulacyjna ( za zakup biletu u kierowcy) – 0,40 zł za bilet normalny i 0,20 zł za bilet ulgowy. W porównaniu do 2019 r. jest to wzrost o 20-10 gr.

materiały UM w Tczewie


 

Urzędnicy mają też w najbliższym czasie przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Południowa-Nowodworcowa w Tczewie. Chodzi o obszar o powierzchni ok. 22 ha, ograniczony od północy terenami zabudowy przemysłowo - usługowej, od wschodu linią kolejową, od południa ulicą Południowa, a od zachodu ulicą Gdańską. Uchwała Rady Miejskiej rozpocznie procedurę związaną z podjęciem prac planistycznych, w wyniku których mogą zostać określone nowe warunki zabudowy i zostaną podjęte działania zmierzające do kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej dla tego terenu. Zapytaliśmy wiceprezydenta Adama Burczyka o prace planistyczne prowadzone na terenie miasta. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co obecnie znajduje się na tych terenach?

Jednym z obiektów występujących w obszarze planu jest szkoła przy ul. Południowej 6, w planie oznaczona jako teren usług z zielenią towarzyszącą. W związku z reformą oświaty przeprowadzoną w 2017 roku i likwidacją gimnazjów, należałoby rozważyć zmianę przeznaczenia terenu szkoły w celu jego właściwego wykorzystania.

W tym obszarze opracowania ujęto też tereny pokolejowe, dawniej stanowiące zaplecze magazynowe poczty funkcjonującej w sąsiedztwie obiektu dworca kolejowego. Tereny tych działek zostały wyłączone z terenów kolejowych na mocy stosownych decyzji ministerialnych i nie pełnią już funkcji terenów zamkniętych. 

materiały UM w Tczewie

Jakie funkcje mogłyby w przyszłości pełnić tereny w rejonie Południowa - Nowodworcowa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, że w Tczewie, na podstawie uchwał o przystąpieniu do sporządzenia planów z 26.04.2018 r., trwają już prace projektowe przy sporządzaniu czterech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Obejmują one następujące obszary:

  • Rejon ul. Jagiellońska - Rokicka - etap III (przygotowanie projektu uchwały do opiniowania i uzgodnień przez organy),
  • Rejon Piotrowo - Bajkowe - etap III (przygotowanie projektu uchwały do opiniowania i uzgodnień przez organy)
  • Rejon ul. Warsztatowej - etap III (przygotowanie projektu uchwały do opiniowania i uzgodnień przez organy)
  • Rejon Starego Miasta - zakończony etap I
Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe