Tczewska Prokuratura Rejonowa nie dopatrzyła się popełnienia przestępstwa podczas remontu Mostu Tczewskiego. Co dalej z przebudową obiektu?

  • 05.12.2019, 11:35 (aktualizacja 06.12.2019, 09:31)
  • Redakcja
Tczewska Prokuratura Rejonowa nie dopatrzyła się popełnienia przestępstwa podczas remontu Mostu Tczewskiego. Co dalej z przebudową obiektu? fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W październiku decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wstrzymano prace na przebudowywanym Moście Tczewskim. Organ ten złożył również zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podejmowanymi działaniami budowlanymi na zabytkowym obiekcie. Na początku grudnia Prokuratura Rejonowa w Tczewie podjęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Śledczy uznali, że brak jest dowodów wskazujących na to, że do przestępstwa rzeczywiście doszło. Ponadto Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił decyzję administracyjną wstrzymującą remont. Czy prace zostaną wznowione, mimo zbliżającego się sezonu zimowego?

Przypomnijmy, w październiku bieżącego roku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wstrzymaniu prac na moście w Tczewie. Dodatkowo zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z prowadzonym remontem na zabytkowym obiekcie. Chodziło o ewentualne naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która za umyślne niszczenie zabytku przewiduje sankcję od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Na początku grudnia Prokuratura Rejonowa w Tczewie wydała postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Śledczy nie dopatrzyli się dowodów wskazujących na popełnienie czynu zabronionego. Prace odbywały się na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa nie jest jeszcze prawomocna. O szczegółach mówi Ewa Ziębka z Prokuratury Rejonowej w Tczewie.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję konserwatora wstrzymującą pracę po tym, jak władze powiatu odwołały się od decyzji. Pomorski konserwator zapowiada, że będzie respektować postanowienie Ministerstwa. O szczegółach mówi rzecznik Pomorskiego Konserwatora Zabytków Marcin Tymiński:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Decyzja wróci do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, czyli do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Czy w takim wypadku jest szansa, aby prace na moście zostały wznowione w najbliższym czasie? Mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Do tematu będziemy powracać.

Wcześniej pisaliśmy o wstrzymaniu przebudowy i stanowisku Starostwa Powiatowego w sprawie generowanych przez przestój kosztów.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe