O Bożym Narodzeniu na wystawie w Fabryce Sztuk

  • 18.12.2019, 13:17 (aktualizacja 20.12.2019, 14:13)
  • Redakcja
O Bożym Narodzeniu na wystawie w Fabryce Sztuk fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Na wystawie zobaczymy szopki bożonarodzeniowe, stroje kolędnicze, płaskorzeźby i obrazki malowane na szkle o tematyce bożonarodzeniowej

W kamienicy Fabryki Sztuk można oglądać wystawę tematycznie nawiązującą do nadchodzących świąt pt. "Boże Narodzenie w polskiej tradycji". O szczegółach ekspozycji mówi Kamila Gillmeister:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawie towarzyszą zajęcia dla szkół. Eksponaty pochodzą aż z trzech instytucji - Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Muzeum Narodowego w Gdańsku Oliwie i Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz ze zbiorów własnych.

 

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się obrzędowości związanej z tymi świętami, co zaowocowało wystawą „Boże Narodzenie w polskiej tradycji”. Pokazujemy, że są to radosne święta, które kiedyś wypełnione były zabawami, psotami i wróżbami, zwłaszcza tymi o charakterze matrymonialnym. Ludzi obowiązywało również wiele nakazów i zakazów, np. aż do 6 stycznia nie można było prać, liczba potraw na wigilijnym stole winna być nieparzysta, w wigilię nie wolno było tkać, używać ostrych narzędzi i siadać na ławach bez uprzedniego dmuchnięcia, by nie uszkodzić dusz zmarłych osób, które tego dnia nawiedzały domostwa. Niektóre z tych zwyczajów przetrwały w szczątkowej formie do dnia dzisiejszego, inne zostały ubogacone .

- Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk

Na wystawie zobaczymy szopki bożonarodzeniowe, stroje kolędnicze, płaskorzeźby i obrazki malowane na szkle o tematyce bożonarodzeniowej. Wystawę można zwiedzać od 6 grudnia 2019 roku do 2 lutego 2020 roku w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15. Wstęp wolny.

fot. materiały prasowe
 


"Boże Narodzenie w polskiej tradycji"
komisarz: Kamila Gillmeister
współpraca: Małgorzata Kruk
opracowanie graficzne: Angelika Jagielska

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe