Radni uchwalili budżet Tczewa na kolejny rok

 • 19.12.2019, 16:49 (aktualizacja 20.12.2019, 14:13)
 • Źródło: www.wrotatczewa.pl
Radni uchwalili budżet Tczewa na kolejny rok fot. www.facebook.com/miroslawpoblockitczew

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 19 grudnia podczas ostatniej tegorocznej sesji, Rada Miasta Tczewa niejednogłośnie przyjęła przygotowany przez władze projekt budżetu na kolejny rok. Projekt uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ostatecznie władze odrzuciły 40 wniosków złożonych przez radnych. W końcowym głosowaniu osiemnastu z dwudziestu trzech radnych poparło budżet, dwóch było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Planowane dochody miasta wynoszą blisko 298 mln zł, zaś przewidywane wydatki to 317 mln czyli deficyt wyniesie ok 19 milionów złotych. W nadchodzącym roku na inwestycje Tczew planuje przeznaczyć ponad 46,5 mln zł.

Informacje pochodzą ze strony www.wrotatczewa.pl

Uchwalenie budżetu poprzedziły dyskusje w komisjach Rady Miejskiej, a także prezentacja projektu uchwały dla mieszkańców Tczewa. Prezydent Mirosław Pobłocki uznał budżet za szczególnie trudny z uwagi na niższe niż przewidywano wpływy do miejskiej kasy. Chodzi np. o podwyżki dla nauczycieli, do których miasto musi dopłacić kilka milionów złotych. Do tego dochodzą mniejsze wpływy z podatku PIT, co z kolei wynika ze zwolnienia z tego podatku osób do 26 roku życia oraz podwyższenie najniższego wynagrodzenia pracowników. Dla naszego budżetu samo podniesienie najniższego wynagrodzenia oznacza  2,6 mln zł dodatkowych wydatków.

Mimo tych trudności, budżet inwestycyjny na 2020 r. jest rekordowy dla Tczewa i ukierunkowany na zadania realizowane przy wsparciu środków unijnych. Rok 2020 będzie rokiem finalizacji projektów z rozdania 2014-2020. Na inwestycje „unijne”  przeznaczamy ok. 40 mln zł z budżetu inwestycyjnego.

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada:

 • planowane dochody:  297 820 620 zł,
 • planowane wydatki: 316 820 620 zł,
 • w tym wydatki inwestycyjne: 46 689 259 zł.

Deficyt budżetowy wyniesie 19 mln zł, zaś planowane  zadłużenie miasta to 82 mln zł , co stanowi 27,53 proc. w stosunku do planowanych dochodów.

Największą część wydatków stanowią te przeznaczone na pomoc społeczną i oświatę. Planowane wydatki na pomoc społeczną stanowią ponad 97 mln zł, zaś na oświatę i wychowanie blisko 90 mln zł. Łącznie to ok 70 proc. ogółu wydatków budżetu. Co ciekawe, wydatki oświatowe są zaledwie w niespełna 56 proc. finansowane przez środki przekazywane przez rząd, pozostałą część, czyli blisko 40 mln zł dopłaca samorząd. Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Komisja Finansowo-Budżetowa.


NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA INWESTYCYJNE PLANOWANE NA 2020 ROK:

Inwestycje rewitalizacyjne (dofinansowane z Unii Europejskiej):

 • modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego – 8 621 359 zł,
 • poprawa bezpieczeństwa, wykonanie systemu monitoringu i oświetlenia wraz z poprawa infrastruktury drogowej, zagospodarowanie placu zadworcowego na os. Zatorze – 7 200 000 zł,
 • przebudowa ciągu komunikacyjnego - ul. Podgórna – 1 500 000 zł,
 • Centrum Wspierania Rodziny - ul. Podgórna 8 – przebudowa – 930 100 zł,
 • przebudowa ciągu komunikacyjnego - ul. Kręta – 615 000 zł,
 • adaptacja  budynku przy ul. Elżbiety 19B – Rodzinny Klub Zatorze – wyposażenie – 150 000 zł.

 

Inwestycje drogowe (w tym rowerowe):

 • budowa węzła integracyjnego wraz z trasami dojazdowymi. Rozbudowa parkingu w ramach Transportowego Węzła Integracyjnego oraz przebudowa ul. Gdańskiej, etap IV, budowa systemu tras rowerowych – 19 400 000 zł,
 • przebudowa obiektu mostowego nad Kanałem Młyńskim w ciągu drogi gminnej nr 198195G – w ul. Łąkowej – 4 255 000 zł,
 • pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – Partnerstwo Miasta Tczewa – 1 927 800 zł,
 • wykup nieruchomości gruntowych pod inwestycje drogowe – 200 000 zł,
 • budowa wiaduktu drogowego na linią kolejowa nr 009 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny, w ciągu drogi gminnej nr 198199G – ul. Nowy Rynek  w Tczewie – wykonanie dokumentacji – 260 000 zł.

 

Pozostałe inwestycje:

 • zagospodarowanie wód opadowych z rejonu ul. Tczewskich Saperów – 400 000 zł,
 • modernizacja kanalizacji deszczowej  w ul. Południowej – 400 000 zł,
 • rewitalizacja Parku Miejskiego – 80 000 zł,
 • zagospodarowanie terenu przy szkole Podstawowej nr 1 wraz z boiskiem sportowym i salą gimnastyczną – dokumentacja projektowa – 750 000 zł.

Radni przyjęli budżet 18 głosami „za”, przy dwóch przeciwnych (Łukasz Brządkowski i Michał Ciesielski – klub "Tczew Od Nowa") oraz jednym wstrzymującym się (Marcin Kussowski - klub "Tczew Od Nowa"). 

Poniżej publikujemy opinię na temat projektu budżetu na rok 2020, którą wygłosił radny Łukasz Brządkowski w imieniu klubu radnych Tczew Od Nowa.

 

Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie, Wysoka Rado, Szanowni Goście i mieszkańcy,

w trakcie rozmów dotyczących budżetu miasta na rok 2020 wielokrotnie padały słowa, że to trudny budżet. Należy się z tym zgodzić, ten budżet jest trudny i równie trudna jest decyzja o jego poparciu. 
Musimy jasno powiedzieć mieszkańcom, że wpływ radnych na powstanie projektu budżetu był niewielki. Świadczy o tym nieuwzględnienie wniosków złożonych przez radnych. Jako przykład niech posłuży remont ul. Prusa, o który od lat wnioskują mieszkańcy. Radni z trzech różnych klubów złożyli wnioski dotyczące tego zadania, nie zostały one uwzględnione.
Wracając do projektu budżetu. Duża kwota – blisko 47 mln złotych - na inwestycji jest w ogromnej większości związana z realizacją zadań dofinansowanych z budżetu unii europejskiej. To dobrze, obowiązkiem miasta jest pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, natomiast wątpliwości budzi harmonogram realizacji tych zadań. W 2020 zrealizujemy ogromną większość z nich, co spowoduje m.in. brak funduszy na inne, mniejsze zadania.
Bardzo dobrą informacją jest stworzenie projektu zagospodarowania terenu przy SP1. Choć kwota projektu – 750 tyś zł– wydaje się nam za wysoka, to samo zagospodarowanie jednej z najbardziej zaniedbanych przestrzeni przyszkolnych w Tczewie jest niezwykle potrzebne.  Liczymy, że jeszcze w tej kadencji będzie można oddać tą nową przestrzeń do użytku. Cieszy również kontynuacja przygotowania do rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie, mimo że kwota zarezerwowana na to zadanie w 2020 roku jest niewielka – 80 tyś zł – to w późniejszych latach ma zdecydowanie wzrosnąć. 
Jako klub Tczew Od Nowa zwracamy uwagę na nieuwzględnienie dwóch naszych wniosków dotyczących oszczędności energii elektrycznej. Pierwszy z nich dotyczył zwiększenia tempa wymiany opraw latarni należących do miasta na energooszczędne. Drugi zakładał montaż na dachu jednej ze szkół podstawowych fotowoltaiki, co sprawi że budynek będzie produkował energię elektryczną. To, po zakończeniu termomodernizacji tczewskich szkół, powinien być następny krok, tym bardziej że prezydent wskazywał na brak ok. miliona złotych na oświetlenie ulic. 
Prezydent mówił o potencjalnych brakach w budżecie na kwotę 6 mln złotych. Liczymy, że ta dziura budżetowa po  korektach w marcu się znacznie zmniejszy. W tym momencie należy przypomnieć, że urząd świadomie zrezygnował z walki o 3 miliony złotych odszkodowania za niedotrzymanie terminu remontu ulicy Gdańskiej. Miasto zadowoliło się kwotą 500 tyś złotych, a te 2,5 mln bardzo by się nam w obecnej sytuacji przydały. 
Niepokoi także deficyt w wysokości 19 mln złotych, i emisja obligacji na kwotę 25 mln złotych. Będziemy to spłacać jeszcze długo po zakończeniu naszej kadencji. 
Nie ma w budżecie środków na zakończenie przebudowy stadionu miejskiego przy ul. Bałdowskiej.  Oznacza to, że mimo sporej inwestycji nie będziemy mogli go w pełni wykorzystać. Najważniejszym jednak brakiem w projekcie przyszłorocznego budżetu jest nieobecność budżetu obywatelskiego. Dla wielu mieszkańców była to jedyna szansa na realizację niewielkich inwestycji w najbliższym otoczeniu, na które czekali niekiedy latami. W związku z powyższym radni klubu Tczew Od Nowa nie będą głosowali za projektem budżetu na rok 2020. 

- Łukasz Brządkowski

 

Źródło: www.wrotatczewa.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe