Bezpieczne Ferie 2020. Rozpoczęły się ferie, a wraz z nimi ogólnopolska akcja policji

 • 14.01.2020, 09:23 (aktualizacja 14.01.2020, 15:59)
 • Redakcja / KPP Tczew
Bezpieczne Ferie 2020. Rozpoczęły się ferie, a wraz z nimi ogólnopolska akcja policji fot. KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

W województwie pomorskim wystartowały właśnie dwutygodniowe ferie zimowe. To czas zabawy i odpoczynku od szkoły dla najmłodszych, podczas którego należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach policja rozpoczęła działania pod hasłem "Bezpieczne ferie". O tym na czym polega akcja, mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie asp. szt Dawid Krajewski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Służby niezmiennie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność za kierownicą.


Akcja „Bezpieczne Ferie” prowadzona i nadzorowana jest przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Celem tych działań jest zwrócenie uwagi kierujących pojazdami na:

 • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości)
 • dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze
 • korzystanie z pasów bezpieczeństwa
 • przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym
 • stan techniczny pojazdu 
 • bezpieczeństwo pasażerów
 • stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu
 • zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku

Policjanci będą przypominać pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Mundurowi będą również uświadamiać, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy lub prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów, może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, będą przypominać i zwracać uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię czy przebieganiem przez ulicę. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Ponadto policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych z dziećmi i młodzieżą zarówno w przedszkolach i szkołach, jak też w miejscach wypoczynku zimowego, na których poruszane zostaną zagadnienia związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym.

Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów, przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci będą również monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku, a w razie potrzeby w newralgicznych miejscach podejmą ręczne kierowanie ruchem.

Bezpieczeństwo w trakcie ferii zimowych to nie tylko drogi, auta i piesi. To także dzieci i wypoczynek. Warto pamiętać o najważniejszych zasadach.

 

Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:

1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.

2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.

3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!

4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.

5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:

 • wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów i znajomych
 • nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.
 • było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało

7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.

8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe policji

Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe