MEVO - czy jeszcze skorzystamy z roweru metropolitalnego?

  • 22.01.2020, 15:41 (aktualizacja 22.01.2020, 17:14)
  • Aleksandra Kęprowska
MEVO - czy jeszcze skorzystamy z roweru metropolitalnego? fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Umowa z NB Tricity na zarządzanie MEVO została zawieszona pod koniec października ubiegłego roku. Zarząd Obszaru Metropolitalnego podjął taką decyzję bo była to jedyna szansa na uratowanie idei roweru metropolitalnego, a także ochronę środków publicznych przeznaczonych na finansowanie tego projektu. Rower metropolitalny Mevo funkcjonował w 14 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot od 26 marca do 28 października 2019 roku. W tym czasie ponad 167 tys. zarejestrowanych użytkowników, wypożyczyło 1224 w pełni elektryczne rowery ponad 2,2 mln razy. Mevo było najbardziej popularnym systemem roweru publicznego w Polsce.

Jak czytamy na facebookowej stronie "Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot" trwają intensywne prace nad nowym MEVO dlatego we wtorek, 28 stycznia o godzinie 17.00 w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40, II p., sala 209) odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami metropolii i użytkownikami MEVO. Podczas tego spotkania organizatorzy podsumują grudniowe warsztaty z mieszkańcami oraz przedstawią harmonogram najbliższych działań. Spotkanie ma być okazją do rozmów dotyczących przyszłego systemu przed rozpoczęciem postępowania przetargowego. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich ale wymaga rejestracji, której można dokonać na stronie www.tiny.pl/tsmmb

Wciąż nie wiadomo czy i kiedy system roweru metropolitalnego mógłby zacząć ponownie funkcjonować. 


Już w grudniu odbyły się warsztaty z użytkownikami Mevo - relacja z nich dostępna jest na stronie www.metropoliagdansk.pl. Jej fragment prezentujemy także poniżej: 

Wygoda, bezpieczeństwo, przewidywalność, system mieszany, decentralizacja serwisu i ładowania baterii – to tylko niektóre z postulatów dotyczących przyszłości roweru Mevo, jakie pojawiły się podczas warsztatów przeprowadzonych 12 grudnia 2019 roku.

W dyskusji zorganizowanej w ramach przygotowań do wznowienia systemu wzięło udział około 50 osób. Była ona bardzo merytoryczna, a wnioski z niej (podobnie jak wnioski z dialogu technicznego) posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wznowienie Mevo. Do konsultacji zaprosiliśmy mieszkańców i aktywistów, aby z jednej strony dokonać ewaluacji dotychczasowego działania systemu, a z drugiej strony zastanowić się jak ma on wyglądać w przyszłości.

Uczestnicy warsztatów pracowali w czterech zespołach, które przez kwadrans wspólnie z moderatorami, dyskutowały w swoim gronie na zadany temat. Po 15 min następowała zmiana stolików, a po 4 rundach podsumowanie całej dyskusji.

Jak pisze Przemysław Kluz, moderator warsztatów: "W trakcie pracy warsztatowej we wszystkich czterech obszarach wskazano szereg uwag na temat dotychczasowego działania MEVO w wymiarze technicznym, systemowym, a także powiązania z innymi rozwiązaniami komunikacyjnymi w mieście. Sformułowano również wiele propozycji – zarówno ogólnych jak i szczegółowych, mogących usprawnić przyszłe działanie systemu. Wiele z propozycji nie było jednoznacznych dla wszystkich uczestników, posiadały natomiast walor krytycznych uwag i rozważań, które powinny być wzięte pod uwagę podczas dalszych prac nad przyszłością systemu MEVO".

- www.metropoliagdansk.pl

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe