Tak Tczew świętował 100-lecie powrotu do Polski [RELACJA]

  • 30.01.2020, 14:20 (aktualizacja 30.01.2020, 19:24)
  • Redakcja
Tak Tczew świętował 100-lecie powrotu do Polski [RELACJA] fot. Paweł Ickiewicz Obchody 100. rocznicy powrotu Tczewa do Polski 30.01.2020

Podziel się:

Oceń:

Wraz z zakończeniem I wojny światowej rozpoczęła się wielomiesięczna batalia o przyłączenie Pomorza do odradzającej się Polski. 100 lat temu, 30 stycznia po wkroczeniu do miasta armii generała Józefa Hallera, spełniło się marzenie mieszkańców Tczewa o wolności, odbudowie suwerennej państwowości i wprowadzenia władz polskich do miasta. Z okazji okrągłej rocznicy na Starym Mieście odbył się przemarsz wojsk i inscenizacja powitania Błękitnej Armii.

W czwartek 30 stycznia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości, których celem było przypomnienie historycznych wydarzeń. Mieszkańcy Tczewa, pomimo deszczowej pogody, licznie uczestniczyli w obchodach - spektaklu plenerowym pod nazwą „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom".

loadingŁaduję odtwarzacz...

Około godziny 16:00 przed Urzędem Miejskim rozpoczęła się inscenizacja wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Tczewa, jej powitanie przez mieszkańców oraz władze samorządowe. W uroczystym przemarszu uczestniczyli uczniowie z tczewskich szkół.

loadingŁaduję odtwarzacz...

O oprawę muzyczną zadbała m.in. orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Tczewa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W widowisku udział wziął także prezydent Mirosław Pobłocki, który odegrał rolę ówczesnego burmistrza Tczewa Władyslawa Orcholskiego.  

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po powitaniu żołnierzy władze samorządowe oraz mieszkańcy przemaszerowali ulicami Dąbrowskiego oraz Mickiewicza na plac Hallera, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości oraz piknik. W wydarzeniu udział wzięło blisko 40 rekonstruktorów, w tym 10 konnych. Towarzyszyła im również Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda” i Bractwo Kurkowe. O wrażenia "na gorąco" zapytaliśmy też jedną z organizatorek - Alicję Gajewską, dyrektor Fabryki Sztuk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe