Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 02:36
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Poznaliśmy nazwiska wyróżnionych tytułem Tczewianina Roku, medalem Pro Domo Trsoviensi i pierścieniem Mechtyldy

Z okazji Dnia Tczewa, 30 stycznia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki wręczono nagrody i wyróżnienia - tytuł Tczewianina Roku, medal Pro Domo Trsoviensi oraz Pierścień Mechtyldy.
Poznaliśmy nazwiska wyróżnionych tytułem Tczewianina Roku, medalem Pro Domo Trsoviensi i pierścieniem Mechtyldy

Autor: archiwum Telewizja Tetka

Uroczysta sesja odbyła się po wydarzeniach plenerowych. Na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki zasiadło wielu gości m.in. Agnieszka Pomaska, Małgorzata Chmiel, Ryszard Świlski, Kazimierz Smoliński i Zenon Odya. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło tych związanych z historią miasta i jego wyzwoleniem w 1920 roku. 

Odświętna sesja rozpoczęła się krótkim przemówieniem przewodniczącego Rady Miejskiej Zenona Drewy. Do powrotu Tczewa do Polski w swoim wystąpieniu nawiązał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Korda. Głos zabrał także prezydent miasta Mirosław Pobłocki, który odnosząc się do historii, jednocześnie podkreślił stojące przed władzami samorządowymi wyzwania na kolejne dekady.

Podczas uroczystej sesji wręczone zostało wyróżnienie Rady Miejskiej - medal Pro Domo Trsoviensi. Otrzymał je trener lekkiej atletyki Tadeusz Galiński, od lat związany z MKS Sambor Tczew. To specjalista w szkoleniu takich konkurencji jak: skok w dal, trójskok i skok wzwyż. Wielu z jego podopiecznych to medaliści Mistrzostw Polski młodzików, juniorów i seniorów.

Nagroda prezydenta miasta – Tczewianin Roku 2019 - trafiła do Józefa Bejgrowicza. Został on wyróżniony za udowodnienie, że "Tczew jest silnym miastem silnych ludzi", jak powiedział przed wręczeniem nagrody prezydent Mirosław Pobłocki. W ubiegłym roku Bejgrowicz, multimedalista sportów siłowych, zdobył w swojej kategorii wiekowej tytuły mistrza świata dwóch federacji, także tytuł wicemistrza Europy oraz dwa złote medale mistrzostw Polski. Pobił przy tym kilka rekordów kraju i ustanowił rekord świata w trójboju siłowym oraz w przysiadzie ze sztangą na barkach.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Józef Bejgrowicz podkreślił też, że swoje wyróżnienie dedykuje wszystkim osobom, które ciężko pracując przyczyniają się do wysławiania naszego miasta.

Z kolei Pierścień Mechtyldy - wyróżnienie Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - otrzymał Jacek Cherek, niestrudzony dokumentalista fotograficzny wszelkich wydarzeń w naszym mieście. 

Uroczystą sesję zwieńczył koncert Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod batutą Szymona Morusa. Zespołowi towarzyszyli soliści: sopranistka Magdalena Chmielecka i tenor Przemysław Radziszewski, a także chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Utworem finałowym występu była Kantata Tczewska „Jak powietrze i jak woda” skomponowana przez Mariusza Matuszewskiego do słów Romana Landowskiego. Utwór ten został przypomniany po 20 latach - w 2000 roku upamiętnił 740. rocznicę lokacji Tczewa.  

fot. Aleksandra Hotowy / telewizja Tetka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama