Wybory prezydenckie 2020 - znamy datę!

  • 05.02.2020, 13:55 (aktualizacja 05.02.2020, 16:22)
  • Aleksandra Kęprowska
Wybory prezydenckie 2020 - znamy datę! fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

Poznaliśmy datę wyborów prezydenckich. W Dzienniku Ustaw opublikowano już postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów. Oznacza to, że formalnie rusza kampania wyborcza.

W niedzielę, 10 maja Polacy będą wybierać nowego prezydenta na kolejne 5 lat. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu walkę o reelekcję może oficjalnie ogłosić Andrzej Duda. Decyzję  o udziale w wyborach podjęli już: Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Szymon Hołownia, Robert Biedroń (Lewica) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). Zgodnie z przepisami II tura wyborów - jeśli będzie taka konieczność (żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów) - odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Formalnie kampania wyborcza rusza po opublikowaniu postanowienia w "Dzienniku Ustaw" co nastąpiło w środę po południu, 5 lutego. 

fot. www.dziennikustaw.gov.pl

KTO MOŻE ZOSTAĆ PREZYDENTEM POLSKI?

  1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.
  2. Jedna osoba może być wybrana na prezydenta dwukrotnie. Kandydat na prezydenta musi mieć skończone 35 lat, być obywatelem Polski. Musi mieć też pełnię praw wyborczych - czyli pełną zdolność do czynności prawnych, nie może być osobą ubezwłasnowolnioną lub częściowo ubezwłasnowolnioną.
  3. Osoba ubiegająca się o fotel prezydencki musi również zebrać 100 tys. podpisów osób, które popierają jej kandydaturę.
  4. Prawo wybierania prezydenta ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

 

fot. www.dziennikustaw.gov.pl

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe