Światowy Dzień Kociewia już w poniedziałek! Co będzie się działo z tej okazji w tym roku?

  • 06.02.2020, 13:23 (aktualizacja 07.02.2020, 18:48)
  • Aleksandra Kęprowska
Światowy Dzień Kociewia już w poniedziałek! Co będzie się działo z tej… fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

Już w poniedziałek, 10 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Kociewia, który został ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego, a także Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE z Tczewa. Nazwa Kociewie, a dokładnie Gociewie, po raz pierwszy pojawiła się 10 lutego 1807 roku, w czasie wojen napoleońskich.

PELPLIN

fot. www.mok.pelplin.pl


TCZEW

Zapraszamy do Kociewskiej Zagrody Pszczelarza, w której przeprowadzimy warsztaty plastyczne dla dzieci z kociewską pszczółką jako motywem przewodnim, zaprezentujemy produkty i akcesoria związane z pszczelarstwem oraz poczęstujemy herbatą z miodem i pierniczkami. Nasi goście zwiedzą ponadto wystawę fotograficzną „Kadry z Kociewia” autorstwa Małgorzaty Pauch oraz wysłuchają opowieści dr. Seweryna Paucha o tajemniczych otworach w murach kociewskich kościołów. Zaśpiewamy również „Sto lat” koci koci… Kociewiakowi, który tego dnia obchodzi urodziny. Świętowanie rozpoczniemy występem artystycznym w wykonaniu Samborowych Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie.

10.02.2020 (poniedziałek)
godz. 17.00-18.00 – program dla dzieci
godz. 18.00-19.00 – program dla dorosłych

- Fabryka Sztuk 

fot. www.fabrykasztuk.tczew.pl


SKÓRCZ

Kociewie Design Festiwal 2020

Konferencja popularno-naukowa oraz spotkanie twórców, producentów, rzemieślników i pasjonatów Kociewia. O szczegółach festiwalu opowiedziała nam jedna z organizatorek, Dorota Piechowska

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. www.skorcz.pl

fot. fb Kociewie Design Festiwal


GMINA MORZESZCZYN

fot. www.nowa.morzeszczyn.pl


GRODZISKO OWIDZ

Warsztaty z Tkaczykową - więcej informacji TU! 

10 lutego przypada Światowy Dzień Kociewia, Grodzisko Owidz, jako jedna z kociewskich atrakcji turystycznych, zaprasza na wspólne świętowanie!

Zachęcamy do udziału w wyjątkowych warsztatach malowania kociewskich wzorów na tkaninach, które 9 lutego poprowadzi znawczyni tematu: Magdalena Tkaczyk. Znana rękodzielniczka z Morzeszczyna na co dzień tworzy różności z naszymi lokalnymi motywami - oglądać je można w jej Galerii barw z Kociewia!

Każdy z uczestników warsztatów będzie miał do wyboru torbę na zakupy lub plecak typu "worek", które z pomocą Magdy ozdobi farbami wyjątkowymi, kwiatowymi wzorami.

Spotkanie rozpocznie się w samo południe, a jego koszt to 30 zł (cena zawiera wszystkie niezbędne materiały). Aby w nim uczestniczyć, należy wcześniej zapisać się dzwoniąc do nas: 519849145 lub pisząc: [email protected] Liczba osób mogących wziąć udział w warsztatach jest ograniczona - spieszcie się z zapisami!

W Słowiańskiej Karczmie Na Podgrodziu serwować tego dnia będziemy lokalne specjały, będzie pyyyysznie! :)

info. Tkaczykowa


fot. LOT Kociewie 

Był początek roku 1807… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE. Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Tak, Światowy. Kociewiacy z pochodzenia rozsiani są po całym globie. Zapraszamy do wspólnego świętowania z nami i nimi wszystkimi. Ideą Tego Dnia jest wspólne przeżycie emocji związanych z Kociewiem.  Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, turyści – wszyscy zimową porą roku 2019 pomyślmy ciepło o Kociewiu, Łagodnej Krainie…

KOCIEWIE – kraina etniczno-kulturowa Pomorza, którą zamieszkuje około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej. Region zajmujący około 3,5 tysiąca km² na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim: powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów, gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego.

W województwie kujawsko-pomorskim spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego. Kociewie nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Nadrzeczne, nadjeziorne cuda przyrody oraz bogactwo natury Borów Tucholskich. Kociewie z trzema fortyfikacjami pokrzyżackimi: Świecie, Nowe, Gniew. Nad całym Regionem góruje pocysterski zabytek architektury – Bazylika Katedralna w Pelplinie i Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffel’a i Starogard Gdański – stolica Kociewia. Bo Kociewie to miejsca, ale i ludzie je tworzący: Johann Reinhold Forster, Jan Sobieski, Kazik Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski…

- info. LOT Kociewie 

 

Przypominamy także o konkursie pt. "Czym jest dla Ciebie Kociewie?" - piszemy o nim TUTAJ

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe