Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla księdza Stanisława Cieniewicza

  • 06.02.2020, 15:13 (aktualizacja 06.02.2020, 16:23)
  • Aleksandra Kęprowska
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla księdza Stanisława Cieniewicza fot. TV Tetka

Podziel się:

Oceń:

Odznaczenie to zostało nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, a z wnioskiem w tej sprawie wystąpił już w 2016 roku prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.  

Ksiądz Stanisław Cieniewicz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej. Odznaczenie zostało nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił w 2016 roku prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.  

 

Ks. Stanisław Cieniewicz przyjął święcenia kapłańskie w 1964 r. Od 1980 r. był proboszczem parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Dla tczewian to przede wszystkim kapelan „Solidarności” i budowniczy świątyni przy ul. Rokickiej. W stanie wojennym służył oparciem i schronieniem  dla internowanych i prześladowanych przez władze komunistyczne oraz ich rodzin. Za wieloletnie krzewienie ideałów „Solidarności”, władze Tczewa  nadały mu w 1990 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

W latach 1989-2013  pełnił funkcję dziekana dekanatu tczewskiego. Otrzymał  tytuł honorowego prałata papieskiego oraz  kanonika Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. W 1992 r. został diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Przez wiele lat był też diecezjalnym duszpasterzem policji. Zaangażował się w przygotowania pielgrzymki Jana Pawła II do Pelplina w 1999 r.

Obecnie, jako emerytowany ksiądz, pełni posługę duszpasterską w parafii w miejscowości Leśnice, koło Lęborka.

info. Wrota Tczewa


Order Odrodzenia Polski

Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order ten dzieli się na 5 klas:

  • klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
  • klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
  • klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły, powoływanych przez Wielkiego Mistrza na pięć lat. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Kapituła wybiera ze swojego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

info. www.prezydent.pl

 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe