W Gdyni ogłoszono "Child alert"! Poszukiwany jest 10-letni chłopiec [AKTUALIZACJA]

  • 17.02.2020, 09:25 (aktualizacja 19.02.2020, 13:12)
  • Aleksandra Kęprowska
W Gdyni ogłoszono "Child alert"! Poszukiwany jest 10-letni chłopiec [AKTUALIZACJA] fot. www.policja.pl

Podziel się:

Oceń:

Policja szuka Ibrahima, który zaginął w nocy z niedzieli na poniedziałek (16/17 lutego) w Gdyni. Porywacz może być niebezpieczny. Decyzją sądu jest całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

AKTUALIZACJA

18 lutego godz. 20:00 

W środę późnym popołudniem zakończono poszukiwania 10-letniego Ibrahima z Gdyni, który w niedzielę wieczorem został zabrany przez ojca sprzed bloku, w którym mieszkał ze swoją matką. Podczas poszukiwań polscy śledczy uruchomili system Child Alert, który po ponad 24 godzinach został odwołany. Jak informuje portal rmf24.pl dziecko w tej chwili pozostaje pod opieką ojca i przebywa w Belgii. Według matki ojciec Ibrahima już w marcu ubiegłego roku usiłował uprowadzić chłopca. Prokuratura Rejonowa w Gdyni, badając tę sprawę, nie zwróciła się do strony belgijskiej w celu ustalenia, kto ma prawo do opieki nad dzieckiem. Matka zapewniała, że belgijski sąd to jej przyznał prawo do opieki. Jednak Belgia poinformowała, że należy się ono ojcu. Śledczy z Gdańska zwrócili się do belgijskiego sądu o zweryfikowanie stanu prawnego i wyjaśnienie któremu z rodziców przysługuje władza rodzicielska nad Ibrahimem. 


Chłopiec ostatni raz widziany był na gdyńskim Obłużu, został uprowadzony przez obywatela Maroka - to biologiczny ojciec dziecka. Mężczyzna uderzył jego matkę i zabrał 10-latka. Służby  z samego rana uruchomiły tzw. Child Alert.

Chłopiec ma ok. 150 cm wzrostu, ciemnobrązowe włosy i brązowe oczy. W chwili zaginięcia ubrany był w pomarańczową kurtkę oraz bluzę z postacią Kaczora Donalda. Miał na sobie także czarne spodnie. Dziecko nosiło czarne buty z elementami odblaskowymi.

www. policja.pl

Mężczyzna, który porwał dziecko porusza się srebrnym kombi i może być niebezpieczny. Policjanci przekazali dane oraz wizerunek podejrzewanego mężczyzny - to Azeddine Oudriss, obywatel Maroka, który przebywał m.in. w Belgii.

Osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu Ibrahima, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 995 albo na adres [email protected].


Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania. Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim Policji i mediów, które z racji błyskawicznej współpracy są w stanie niemal niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców.

Child Alert pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia oraz informacji dotyczących poszukiwań za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, telewizja, Internet, telefony komórkowe oraz nośniki reklamy zewnętrznej.

Podstawowym założeniem Child Alertu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. Standardowy Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 12 godzin.

Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman, która została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W poszukiwania Amber zaangażowała się wówczas cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziła dziewczynka. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku, do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone.

Child Alert funkcjonuje obecnie w 11 krajach europejskich (m. in. w Niemczech, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i w Czechach) oraz na terenie Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Jak pokazują statystyki i doświadczenia wyżej wymienionych krajów, w przypadkach zaginięć, w których program jest wykorzystywany, większość spraw udaje się pozytywnie rozwiązać. W niektórych państwach poszukiwania za pomocą Child Alertu prowadzone są nawet ze 100% skutecznością.

www.childalert.pl

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe