O historii naszego miasta - już wkrótce debata pt. "Napoleon, Polska i Tczew" [ROZMOWA]

  • 17.02.2020, 11:54 (aktualizacja 19.02.2020, 13:12)
  • Izabela Deptulska, Aleksandra Kęprowska
O historii naszego miasta - już wkrótce debata pt. "Napoleon, Polska i… fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 21 lutego o godzinie 17:00 w Kamienicy Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15 odbędzie się debata o Napoleonie, jego żołnierzach i nadziejach na odbudowę państwa polskiego.

Debatę poprowadzi wiceprezes Fundacji Napoleona Wojciech Mienik. Jej uczestnikami będą tczewscy historycy oraz goście z Warszawy i Gdańska. Jan Kulas, poseł na sejm poprzednich kadencji, zreferuje temat Napoleon, a sprawa polska. Jakub Borkowicz, działacz regionalny ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, opowie o wrażeniach żołnierzy w tamtych czasach. Kazimierz Ickiewicz, Radny Miasta Tczewa, współautor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce regionalnej, omówi udział wojsk polskich w zdobywaniu Tczewa. Kazimierz Ickiewicz, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, podkreśli znaczenie postaci Napoleona w historii Polski. Dr Krzysztof Ostrowski, twórca Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku związany z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pokaże szlak Napoleona w Polsce. Prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, wspomni o ciekawych miejscach związanych z Napoleonem w Gdańsku. Lekarz Wojciech Bielicki, prezes Fundacji Napoleona, powie o zastosowaniu i możliwościach ówczesnej medycyny. W debacie wystąpi sam Napoleon - rekonstruktor Piotr Zawada.

Nasze studio odwiedził Wojciech Mienik, wiceprezes Fundacji Napoleona, który opowiedział o debacie i zaprosił do udziału w wydarzeniu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia stałej wystawy poświęconej Napoleonowi, bitwie o Tczew i jego miłości do Marii Walewskiej.

 

Tczew stanowił dla Napoleona bardzo ważny punkt strategiczny na drodze do Gdańska, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Bitwa o Tczew była pierwszą bitwą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili nasi najsłynniejsi dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę. Był to początek trudnej, bitewnej drogi do odzyskania niepodległości i wyzwolenia spod panowania pruskiego zaborcy.

www.fundacjanapoleona.pl

 


Fundacja Napoleona powstała z potrzeby ukazania historii narodu polskiego, walczącego o odzyskanie niepodległości Polski i przywrócenie Gdańska do Rzeczypospolitej po dokonanych zaborach przez mocarstwa sąsiednie. Napoleon był jedynym władcą ówczesnej Europy, u boku którego polskie dążenia niepodległościowe miały realną szansę powodzenia. Epoka napoleońska wykreowała wspaniałe postaci i odcisnęła głębokie piętno w umysłach ludzi na całym świecie. Napoleon wniósł powiew nowoczesności i sprawiedliwości w Europie, był inicjatorem zmiany świata na lepszy. Wśród ludzi zafascynowanych Napoleonem, który zastosował jego wojenną taktykę, był marszałek Józef Piłsudski, uważany za ojca niepodległej Polski. Nie zapominajmy, warto o tym pamiętać.  

Fundację Napoleona tworzą ludzie, których wyróżnia pasja w działaniu, zamiłowanie do historii i chęć wnoszenia trwałych wartości w najważniejszych dziedzinach życia. 

Izabela Deptulska, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe