Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 17:21
Reklama

O historii naszego miasta - już wkrótce debata pt. "Napoleon, Polska i Tczew" [ROZMOWA]

W piątek, 21 lutego o godzinie 17:00 w Kamienicy Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15 odbędzie się debata o Napoleonie, jego żołnierzach i nadziejach na odbudowę państwa polskiego.
O historii naszego miasta - już wkrótce debata pt. "Napoleon, Polska i Tczew" [ROZMOWA]

Autor: fot. Aleksandra Kęprowska

Debatę poprowadzi wiceprezes Fundacji Napoleona Wojciech Mienik. Jej uczestnikami będą tczewscy historycy oraz goście z Warszawy i Gdańska. Jan Kulas, poseł na sejm poprzednich kadencji, zreferuje temat Napoleon, a sprawa polska. Jakub Borkowicz, działacz regionalny ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, opowie o wrażeniach żołnierzy w tamtych czasach. Kazimierz Ickiewicz, Radny Miasta Tczewa, współautor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce regionalnej, omówi udział wojsk polskich w zdobywaniu Tczewa. Kazimierz Ickiewicz, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, podkreśli znaczenie postaci Napoleona w historii Polski. Dr Krzysztof Ostrowski, twórca Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku związany z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pokaże szlak Napoleona w Polsce. Prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, wspomni o ciekawych miejscach związanych z Napoleonem w Gdańsku. Lekarz Wojciech Bielicki, prezes Fundacji Napoleona, powie o zastosowaniu i możliwościach ówczesnej medycyny. W debacie wystąpi sam Napoleon - rekonstruktor Piotr Zawada.

Nasze studio odwiedził Wojciech Mienik, wiceprezes Fundacji Napoleona, który opowiedział o debacie i zaprosił do udziału w wydarzeniu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia stałej wystawy poświęconej Napoleonowi, bitwie o Tczew i jego miłości do Marii Walewskiej.

 

Tczew stanowił dla Napoleona bardzo ważny punkt strategiczny na drodze do Gdańska, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Bitwa o Tczew była pierwszą bitwą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili nasi najsłynniejsi dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę. Był to początek trudnej, bitewnej drogi do odzyskania niepodległości i wyzwolenia spod panowania pruskiego zaborcy.

www.fundacjanapoleona.pl

 


Fundacja Napoleona powstała z potrzeby ukazania historii narodu polskiego, walczącego o odzyskanie niepodległości Polski i przywrócenie Gdańska do Rzeczypospolitej po dokonanych zaborach przez mocarstwa sąsiednie. Napoleon był jedynym władcą ówczesnej Europy, u boku którego polskie dążenia niepodległościowe miały realną szansę powodzenia. Epoka napoleońska wykreowała wspaniałe postaci i odcisnęła głębokie piętno w umysłach ludzi na całym świecie. Napoleon wniósł powiew nowoczesności i sprawiedliwości w Europie, był inicjatorem zmiany świata na lepszy. Wśród ludzi zafascynowanych Napoleonem, który zastosował jego wojenną taktykę, był marszałek Józef Piłsudski, uważany za ojca niepodległej Polski. Nie zapominajmy, warto o tym pamiętać.  

Fundację Napoleona tworzą ludzie, których wyróżnia pasja w działaniu, zamiłowanie do historii i chęć wnoszenia trwałych wartości w najważniejszych dziedzinach życia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama