Społeczny Komitet Odbudowy Mostu z wizytą w Warszawie

  • 25.02.2020, 14:59 (aktualizacja 26.02.2020, 10:26)
  • Redakcja
Społeczny Komitet Odbudowy Mostu z wizytą w Warszawie fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Podziel się:

Oceń:

We wtorek, 25 lutego członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu.

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu już od ponad 5 miesięcy apeluje o przejęcie tego tczewskiego zabytku przez państwo. Akcja Most Tczewski jak Westerplatte dotyczy głównie kwestii przebudowy obiektu i stworzenia Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Więcej o akcji pisaliśmy tutaj.

Tym razem społecznicy udali się do Warszawy, w celu przekazania do Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Infrastruktury, blisko czterech tysięcy podpisów osób, które popierają całą inicjatywę. W stolicy pojawił się tczewski radny, Łukasz Brządkowski, dziennikarz TV Tetka i Radia Tczew, Bartosz Listewnik oraz dziennikarki portalu Tcz.pl, Jolanta Pobłocka i Dziennika Bałtyckiego, Krystyna Paszkowska. Spotkali się oni z Haliną Szymańską ,szefową Kancelarii Prezydenta RP - przekazując na jej ręce makietę mostu wykonaną w technologii wydruku 3D, przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie.

fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Tczewianie powołali się przy tym na słowa Andrzeja Dudy, który w 2015 roku mówił w Tczewie, że to absurd, iż:

(...) powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu.

Z ust minister natomiast padła sugestia zabezpieczenia pieniędzy w nowym programie operacyjnym województwa pomorskiego, co wymagałoby rozmów na linii rząd - marszałek. Ponadto, rzekomo trwają prace nad nową perspektywą unijnego budżetu, co w znacznym stopniu miałoby wpłynąć na na dalsze finansowe remontu Mostu Tczewskiego, podczas gdy pokrycie wkładu własnego powiatu sfinansowane byłoby za pomocą środków z budżetu państwa

Radny wraz z dziennikarzami spotkali się też z wiceministrem infrastruktury - Rafałem Weberem, któremu przekazali petycję o przejęcie tczewskiego obiektu przez Skarb Państwa. Wielokrotnie zwracano uwagę na to, że powiat nie tylko nie jest sam w stanie wyremontować mostu, ale także zapewnić finansowania wkładu własnego - nawet w jego najniższym wymiarze. Zauważono, że skoro wyczerpała się dotychczasowa formuła remontowania w 30-milionowych transzach, należy wypracować nowe rozwiązanie. W rozmowach nawiązano również do sytuacji wstrzymania prac na Moście, przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Igora Strzoka.

fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Na piątek zapowiedziano rozmowy z Generalną Konserwator Zabytków i szefem gabinetu politycznego premiera, natomiast poseł Kazimierz Smoliński zobowiązał się do zorganizowania spotkania w Warszawie z decydentami, dla władz powiatu.

Redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe