Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego będą mieli swój Osiedlowy Ogród Społeczny

  • 02.03.2020, 15:10 (aktualizacja 02.03.2020, 20:25)
  • Izabela Deptulska
Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego będą mieli swój Osiedlowy Ogród Społeczny

Podziel się:

Oceń:

Jednym z projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego w Starogardzie, jest Osiedlowy Ogród Społeczny. To inicjatywa mająca na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni do integracji mieszkańców miasta.

Osiedlowy Ogród Społeczny, to projekt, który stworzyła na potrzeby Budżetu Obywatelskiego Anna LembiczDorota BuryKarolina Sprengel. Jak podkreślają  w opisie projektu pomysłodawczynie: żyjemy dziś inaczej niż dawniej – szybciej, dalej od natury, tworząc coraz słabsze więzi społeczne. Panie proponują mieszkańcom Starogardu Gdańskiego stworzenie wspólnymi siłami ogrodu społecznego – miejsca, które razem zaprojektują, obsadzą, razem będą pielęgnować i czerpać z niego radość. Choć projekt zakłada przede wszystkim integrację seniorów z grupą dzieci i młodzieży, to z grządek z warzywami, ziołami i ulubionymi kwiatami korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy osiedla. Przestrzeń będą mogli współtworzyć przede wszystkim mieszkańcy osiedla 60-lecia Odzyskania Niepodległości, chociaż inicjatorki projektu nie wykluczają uczestnictwa w nim również mieszkańców innych starogardzkich osiedli.

 

Pierwszeństwo mają mieszkańcy osiedla 60-lecia, natomiast jeśli się okaże, że na początku nie będzie tylu chętnych, to również zaprosimy osoby z zewnątrz. Mamy nadzieję, że inne osiedla podchwycą pomysł i uda im się również na ich terenie w przyszłości takie ogrody stworzyć.

 - Anna Lembicz, Karolina Sprengel

 

Jeśli zainteresowanie projektem Ogrodu Społecznego będzie duże, to pomysłodawczynie pierwszego tego typu miejsca w Starogardzie Gdańskim, są w stanie pomóc również innym osobom w stworzeniu kolejnych miejsc służących integracji mieszkańców. Na początku, przestrzeń wspólna na osiedlu 60-lecia będzie miała około 300-500 metrów kwadratowych. Oczywiście, na terenie osiedlowego ogródka będą ustawione również ławki a później być może stoły piknikowe

To nie pierwszy projekt Budżetu Obywatelskiego, którego realizacją może pochwalić się Anna Lembicz. Kilka lat temu wraz z przyjacielem doprowadziła do skutku inicjatywę pod nazwą "Przystanie", którą doskonale kojarzą mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, poruszający się na rowerach. Polega ona na ustawieniu przy przejściach dla pieszych podpórek dla rowerzystów. Pomysł przyjął się świetnie i funkcjonuje do dziś.

Gośćmi naszego radia były Anna Lembicz oraz Karolina Sprengel. Panie opowiedziały dokładnie o tym, jakie mają plany na rozwój inicjatywy oraz kto może dołączyć do ekipy tworzącej to niesamowite miejsce. Rozmowy można posłuchać poniżej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kwota przeznaczona z Budżetu Obywatelskiego na wspomniany projekt, wynosi 30 000 zł

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe