Nowy gmach biblioteki przy ulicy Kościuszki w Tczewie jest już dostępny dla czytelników!

  • 09.03.2020, 09:25 (aktualizacja 10.03.2020, 09:47)
  • Aleksandra Kęprowska
Nowy gmach biblioteki przy ulicy Kościuszki w Tczewie jest już dostępny dla czytelników! fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Budowa nowego budynku rozpoczęła się w 2018 roku. Jej koszt to ponad 4 miliony złotych. W gmachu filii numer 8 mieści się wypożyczalnia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Została tam także przeniesiona Sekcja Historii Miasta. Na ponad 500 metrach kwadratowych znajduje się też archiwum oraz sala, w której odbywać się będą m.in. spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami.

Już od 9 marca mieszkańcy Tczewa mogą korzystać z nowego budynku biblioteki przy ulicy Kościuszki. Znajduje się tam wypożyczalnia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz Sekcja Historii Miasta. Mówi dyrektor, Krzysztof Korda.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmawialiśmy także o tym ile trwał remont i jakie koszty związane były z budową nowej filii przy ulicy Kościuszki? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W sobotę zorganizowany zostanie dzień otwarty nowej biblioteki. Po budynku oprowadzać będzie dyrektor Krzysztof Korda. Dla najmłodszych przygotowano m.in. lekcję biblioteczną i spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla dzieci.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Będzie można zobaczyć kolekcję tczewskich pocztówek, a w Sekcji Historii Miasta będzie można zapoznać się katalogiem skarbów biblioteki. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. 

 

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kościuszki 2 doczekała się nowoczesnej siedziby. Zastąpiła ona stary obiekt, a równocześnie inwestycja ta poszerzy pole działania tej placówki. Pozwoli realizować i wzbogacić ofertę kulturalną oraz edukacyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Nowy obiekt będzie pełnić funkcję miejsca spotkań podczas największych inicjatyw MBP i stanie się nowym ośrodkiem życia kulturalnego Starego Miasta.

Nowa biblioteka znajduje się w miejscu szczególnym – na dawnym podgrodziu Tczewa – i sąsiaduje ze zrewitalizowanymi murami i zielenią stworzoną na miejscu dawnej fosy grodzkiej – dzisiaj są to małe planty miejskie.

W powstałym obiekcie mieścić się będzie filia biblioteki miejskiej dla dzieci i dorosłych. Swoje nowe miejsce znajdzie tam również Sekcja Historii Miasta, przeniesiona z budynku głównego MBP przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Dzięki temu archiwalia, zawierające wiele cennych zbiorów z historii Tczewa, będą lepiej zabezpieczone i wyeksponowane. Co ważne, w gmachu tym znajdzie swoją nową siedzibę redakcja „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, co ułatwi kontakt z autorami. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego budynku to 542 metry kwadratowe, z czego większość będzie dostępna dla czytelników i animatorów kultury.

Projektantami nowego obiektu są inż. Andrzej Bela i mgr inż. arch. Małgorzata Waśniewska. W obiekcie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. Biblioteka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada równocześnie wiele innowacyjnych systemów zapewniających bezpieczeństwo osób oraz zbiorów. Wysokie standardy spełnia system przeciwpożarowy, klimatyzacyjny i wentylacyjny, które – jak dowiodły ostatnie ciepłe miesiące letnie – stają się niezwykle ważnym wyposażeniem gmachów użyteczności publicznej. Zadbano także o wysokiej jakości system alarmowy.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz powierzchni magazynowej, w budynku można przechowywać najcenniejsze skarby MBP w Tczewie. Przypomnijmy, że najstarsze z nich pochodzą z XVII stulecia. Dla zapracowanych mieszkańców przygotowana została całodobowa wrzutnia książek, dzięki której każdy i o każdej porze może zwrócić wypożyczone pozycje i uniknąć przekroczenia terminów wypożyczania. Poza wypożyczalnią dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w bibliotece będzie można miło spędzić czas na spotkaniach z książką, puzzlami, grami oraz w dziecięcym czytelniczym „Klubie Kubusia Puchatka”. Dorośli będą mogli spotykać się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Niezwykle ważne jest również to, że odtąd organizowane przez MBP spotkania autorskie z pisarzami będą się odbywać w komfortowych warunkach w nowo powstałej sali wielofunkcyjnej.

W przeniesionej Sekcji Historii Miasta, mieszczącej się w części budynku od strony pozostałości dawnych murów miejskich, zostaną udostępnione najcenniejsze skarby książnicy, związane m.in. z dziejami i rozwojem tczewskiej społeczności. To właśnie w ramach jej działań będą się odbywać spotkania dla dzieci, młodzieży oraz lekcje biblioteczne. Przy wykorzystaniu najnowszych technik multimedialnych już zgromadzone, jak i zakupione specjalnie na ten cel, zasoby sekcji w postaci publikacji i przedmiotów kultury materialnej i niematerialnej stanowiących świadectwo dziejów Tczewa, zostaną udostępnione zwiedzającym. MBP udostępni wszystkie swoje pocztówki w formie zdigitalizowanej na stronie SKARBNICY – tczewskiej biblioteki wirtualnej, która rozpocznie funkcjonowanie wraz z otwarciem nowego obiektu. Na otwarcie biblioteki została przygotowana wystawa.

Część stała ekspozycji zaprezentuje Stare Miasto, jego przeszłość i teraźniejszość, co ma wielkie znaczenie z uwagi na rewitalizację Starówki. Ponadto obiekt mógłby się stać miejscem spotkań grup sąsiedzkich, będąc odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz organizacji pozarządowych w przestrzeni Starego Miasta. Inwestycja zrealizowana w ramach Projektu pn. „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 8,Działanie 8.1. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne – wsparcie dotacyjne, 8.1.1 Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane dla Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta – mechanizm ZIT.

W ramach realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego „Społeczna od-nowa”, pomieszczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie zostały uwzględnione jako miejsce realizacji usług społecznych dla mieszkańców obszaru rewitalizacji, a pracownicy Biblioteki zaangażowani będą w realizację usług społecznych na rzecz uczestników tego projektu.

Nowe miejsce, najnowszy w mieście gmach użyteczności publicznej, kryje w sobie wiele ciekawostek oraz nowinek, które można będzie odkryć podczas dnia otwartego już 14 marca 2020 roku.

Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. Jej koszt to 4,2 mln zł.

 - info. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie 

 

fot. Aleksandra Kęprowska 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe