Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Zakaz zgromadzeń. Kontrole na granicy. Władze chcą powstrzymać koronawirusa

  • 14.03.2020, 09:06 (aktualizacja 14.03.2020, 09:57)
  • Redakcja
Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Zakaz zgromadzeń. Kontrole na granicy. Władze chcą powstrzymać koronawirusa fot. Słuchaczka

Podziel się:

Oceń:

W sobotę w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia, które mają na celu spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19. Obowiązuje zakaz zgromadzeń, restauracje i bary mogą realizować jedynie zamówienia posiłków na wynos i na dowóz, a w galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. W niedzielę o godz. 00:00 przywrócona zostanie kontrola na granicach, a przyjeżdżający do kraju będą poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

W sobotę weszły w życie kolejne ograniczenia, które mają na celu spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Kolejne zostaną wprowadzone w nocy z soboty na niedzielę. Będą obowiązywać do odwołania.

Od soboty, godz. 00:00 obowiązują obostrzenia:

- zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu, o charakterze: publicznym, państwowym i religijnym. Firmy zatrudniające powyżej 50 osób nie mają charakteru zgromadzeń i mogą nadal funkcjonować,

- nieczynne są restauracje, kluby, bary, kawiarnie, kasyna i inne miejsca rozrywki. Wyjątek stanowią miejsca realizujące zamówienia posiłków na wynos lub/i dowóz.

- zostaje częściowo ograniczona działalność galerii handlowych - otwarte w nich będą wyłącznie sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki. Oznacza to, że sklepy znajdujące się poza galeriami handlowymi, podobnie jak banki i placówki finansowe pozostają otwarte.

Zgodnie z zapewnieniami władz, sklepy spożywcze będą otwarte normalnie i nie ma potrzeby robienia większych zapasów.

Dotychczas w ramach walki z koronawirusem zawieszone zostały zajęcia na uczelniach, w szkołach, przedszkolach, żłobkach, itp. Dodatkowo władze państwowe zdecydowały zamknąć siłownie, baseny, kluby taneczne, fitness, muzea, biblioteki, kina, filharmonie, opery, domy kultury i inne ośrodki kultury oraz sportu i rekreacji.

Tak wygląda Galeria Kociewska w Tczewie (zdjęcia od Słuchaczki):

Galeria Kociewska


Od niedzieli 15 marca, godz. 00:00 zaczną obowiązywać zmiany w ruchu granicznym. Na 10 dni, z możliwością przedłużenia do 20 a nawet 30 dni zostaje całkowicie wstrzymany międzynarodowy ruch pasażerski lotniczy i kolejowy. Na przejściach granicznych przywrócona zostanie kontrola graniczna. Do Polski nie zostaną wpuszczeni obcokrajowcy. Ale część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. To małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, prawo stałego lub czasowego pobytu lub pozwolenie na pracę. Z kolei polscy obywatele znajdujący się za granicą mogą wrócić do Polski (samolotami czarterowymi lub transportem kołowym), ale będą zobowiązani do 14-dniowej kwarantanny domowej. Po przekroczeniu granicy Polacy będą podlegać rejestracji i badaniu, a następnie zostaną skierowani na obowiązkową kwarantannę. Wyjątkiem są zawodowi kierowcy oraz osoby pracujące na co dzień w sąsiednim kraju.

Ograniczenie ruchu międzynarodowego nie obejmuje transportu towarowego. Ruch krajowy odbywa się bez zakłóceń.

Co oznacza 14-dniowa kwarantanna:
- w żadnym wypadku nie wolno wychodzić z domu,
- zakazane są spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski.
- jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu, one też muszą zostać poddane kwarantannie,
- jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.

Za nieuzasadnione złamanie nakazu kwarantanny grozi do 5 tys. zł kary.


Telewizja Tetka Tczew przygotowała krótki przewodnik, jak chronić się przed koronawirusem:

 

 

Redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe