Pomorskie: rośnie liczba osób objętych kwarantanną

  • 15.03.2020, 13:03 (aktualizacja 15.03.2020, 17:48)
  • Redakcja
Pomorskie: rośnie liczba osób objętych kwarantanną

Podziel się:

Oceń:

Zgodnie z komunikatami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (WSSE) rośnie liczba osób objętych kwarantanną oraz nadzorem epidemiologicznym. W naszym województwie zdiagnozowano dotychczas 2 przypadki zakażenia koronawirusem. Obie pacjentki przebywają w szpitalu w Gdańsku.

WSSE codziennie podaje do publicznej wiadomości informacje związane z zachorowaniami na COVID-19 czyli na zapalenie płuc spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2. Dotychczas w województwie pomorskim objęto kwarantanną domową 200 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym aż 1628. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 jest 12 pacjentów.

Wciąż niewielka jest ilość próbek zbadanych na koronawirusa - w Laboratorium WSSE w Gdańsku od czasu uruchomienia procedur przebadano łącznie 140 próbek. To może wskazywać, że zakażonych jest więcej, ale nie są wciąż zdiagnozowani. W sobotę, 14 marca w dwóch osób z powiatu gdańskiego stwierdzono wynik dodatni. Wszystkie osoby, które mogły mieć z nimi kontakt, zostały objęte kwarantanną domową.

14 marca znacząco wzrosła - do 200 - liczba osób poddana kwarantannie - to wynik m.in. stwierdzenia dwóch przypadków zakażenia i w związku z tym objęcia kwarantanną osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi. W najbliższych dniach można się spodziewać, że liczba ta będzie rosnąć. Nie oznacza to jednak, że osoby objęte kwarantanną są chore lub w najbliższych dniach zachorują. 

Kwarantanna

Rośnie także liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym. Jest ich już 1628. To osoby, które nie miały bezpośredniej styczności z zakażonymi, ale mogły przebywać w tych samych miejscach. Dla bezpieczeństwa sprawdza się stan zdrowa takich osób, by móc reagować szybko w przypadku wystąpienia objawów chorobowych i ograniczyć możliwości roznoszenia się wirusa.

nadzór epidemiologiczny

Jak postępować, gdy ktoś jest objęty kwarantanną?

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba objęta kwarantanną przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. W tym czasie nie wolno wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo można być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć nie mieć objawów. Osoby w trakcie kwarantanny nie wolno odwiedzać.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Jak wygląda nadzór epidemiologiczny?

Nadzór epidemiologiczny dotyczy osób, które przebywały w tej samej przestrzeni co nosiciel koronawirusa, np. pracowały w tym samym budynku, ale nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym. Na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia takich osób. Nadzór epidemiologiczny, podobnie jak kwarantanna, trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

W walce z koronawirusem ostrożności nie za wiele

Wszystkim mieszkańcom polecamy stosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej: często i dokładnie myć ręce, nie dotykać oczu i ust, unikać zatłoczonych miejsc, także komunikacji zbiorowej, nie wychodzić z domu w przypadku objawów przeziębienia czy grypy, zasłaniać usta i nos łokciem podczas kasłania i kichania, odżywiać się prawidłowo i wysypiać się. 

Przypominamy, że w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem, NIE NALEŻY zgłaszać się do przychodni czy szpitala. Takie zachowanie minimalizuje ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa wśród chorych na inne schorzenia. Najpierw powinno się skorzystać ze specjalnej INFOLINII. Tczewska Inspekcja Sanitarna uruchomiła infolinię pod numerem telefonu 601 448 661 lub 603 561 349. Jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia czynna całą dobę. To numer 800 190 590.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe