Prezydent Tczewa o wsparciu dla szpitala, przedsiębiorców oraz o nadchodzących wyborach [ROZMOWA]

  • 24.03.2020, 09:41 (aktualizacja 25.03.2020, 08:19)
  • Redakcja
Prezydent Tczewa o wsparciu dla szpitala, przedsiębiorców oraz o nadchodzących wyborach [ROZMOWA] fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Prezydent miasta Mirosław Pobłocki gościł w naszym studiu 24 marca.

Rozmowę rozpoczęliśmy od wsparcia finansowego dla Szpitali Tczewskich SA. Pieniądze na zakup m.in. maseczek i środków do dezynfekcji pochodzą z rezerwy budżetu miasta, przeznaczonej na sytuacje kryzysowe. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Prezydent mówił też o pakiecie wsparcia przygotowanym z myślą o lokalnych przedsiębiorcach, którzy odnotowują straty w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemią koronawirusa. Mowa o czynszach od lokali dzierżawionych od miasta oraz o podatkach od nieruchomości płaconych do miasta. Przedsiębiorcy, którzy podlegają obostrzeniom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia mogą wystąpić z wnioskiem o umorzenie wspomnianych należności za okres trzech miesięcy - od marca do maja. 

Na naszej antenie Mirosław Pobłocki odpowiedział również na pytania dotyczące przygotowania miasta na wzrost bezrobocia oraz czy wybory prezydenckie powinny się odbyć zgodnie z planem, czyli 10 maja:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zakończenie rozmowy prezydent Tczewa ponownie zaapelował do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w tym wyjątkowym czasie:

Po pierwsze ograniczmy wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Tym minimum jest na przykład pójście po zakupy do sklepu. Nie chodźmy na spotkania towarzyskie, nie chodźmy na spacery. Ograniczmy wychodzenie z domu. Zostańmy w domu. Po drugie ograniczmy wychodzenie naszych dzieci w tym czasie, kiedy są troszeczkę inne zasady nauczania w szkole, kiedy dzieci w tej chwili są w domach. Jest pokusa, żeby te dzieci wychodziły na place zabaw, na spotkania również towarzyskie - ograniczmy to. Dzieci też powinny zostać w domu. I po trzecie - zadbajmy o seniorów, o osoby starsze, które w tym okresie szczególnie wymagają pomocy. Być może gdzieś obok jest osoba starsza,  której na przykład trzeba zrobić zakupy. 

Mirosław Pobłocki wyraził nadzieję, że przy zachowaniu powyższych trzech zasad może uda się wyjść z tej trudnej sytuacji obronną ręką. 

 


 

Więcej informacji na temat pakietu pomocowego dla tczewskich przedsiębiorców:

 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa i związane z tym ograniczenia w działalności gospodarczej powodują wymierne straty dla lokalnych podmiotów gospodarczych. W związku z tym prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przygotował pakiet wsparcia dla tczewskich przedsiębiorców wprowadzając ulgi w płatnościach czynszu w lokalach miejskich oraz w podatku od nieruchomości. Ulgi dotyczą tych przedsiębiorców, którzy zaprzestali działalności gospodarczej na skutek rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.

 

Proponowane ulgi:

  • umorzenie czynszu w lokalach dzierżawionych od miasta; umorzenie dotyczy okresu trzech miesięcy – od marca do maja br.
  • odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości na okres trzech miesięcy – od marca do maja br.

 

Prezydent informuje również o możliwości rozłożenia na raty oraz przesunięcia terminu płatności należności na rzecz Gminy Miejskiej Tczew o charakterze cywilno-prawnym. Dotyczy to m.in. opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Wnioski należy składać przed upływem terminu płatności, będą one rozpatrywane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Jeśli zobowiązany do opłaty jest przedsiębiorcą, powinno to nastąpić z poszanowaniem przepisów dotyczących pomocy publicznej (pomoc de minimis).

 

Szczegółowe informacje:

Informacji w spr. umorzenia czynszu w lokalach administrowanych przez Tczewskie Towarzystwo Budownictwa można zasięgnąć pod numerem tel. 58 530 11 00 oraz [email protected]

W przypadku lokali dzierżawionych od miasta (targowisko Manhattan) informacji udziela Wydz. Gospodarki Mieniem Komunalnym (tel. 58 77 59 430, [email protected])

 

Informacje w sprawie udzielenia ulgi w podatku od nieruchomości można otrzymać w Wydziale Budżetu i Podatków, tel. 58 77 59 374, 398, 402, [email protected]

 

Szczegółowe informacje dotyczące opłat za użytkowanie wieczyste i dzierżawę lokali są dostępne w Wydz. Gospodarki Mieniem Komunalnym (tel. 58 77 59 430, [email protected])

Informacje Urzędu Miejskiego w Tczewie.

 

 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe