Trwa akcja "Stop pożarom traw"

  • 25.03.2020, 08:24 (aktualizacja 25.03.2020, 14:27)
  • Redakcja
Trwa akcja "Stop pożarom traw" fot. straz.gov.pl

Podziel się:

Oceń:

13 marca rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej "Stop pożarom traw". W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów. Prawie 56 tysięcy przypadków dotyczyło akcji na łąkach i nieużytkach rolnych.

Ten sam problem powraca od wielu lat każdej wiosny - wypalanie suchych traw. Wiele osób robi porządki w swoich ogrodach i na działkach. Palą liście, suchą trawę i gałęzie. Pożary, do jakich dochodzi z tego powodu są poważnym zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i przyrody. Z tym problemem, co roku borykają się służby. Mówi mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak sytuacja wygląda w naszym powiecie? Zarówno na przestrzeni lat, jak i w ostatnim czasie? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W jakich miejscach najczęściej dochodzi do takich zdarzeń?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Są takie miejsca podwyższonego ryzyka. Teren wału na odcinku Tczew - osiedle Staszica (...) Nieużytki na skarpach. Często palą się trawy w przydrożnych rowach. 

- mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie

 

fot. straz.gov.pl

Za wypalanie traw grozi grzywna. Jeśli w wyniku pożaru dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo zagrożenia dla mienia w wielkich rozmiarach np. zniszczenia budynków, to osobie odpowiedzialnej za wywołanie pożaru grozi do 10 lat pozbawienia wolności

 

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, A TAKŻE NIEDOZWOLONE!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz.1614, z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt 12: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… - podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  • korzystania z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

- www.policja.pl

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe