Rzecznik ZUS o szczegółach ulg dla przedsiębiorców wprowadzonych w związku z epidemią

  • 03.04.2020, 12:55 (aktualizacja 03.04.2020, 14:25)
  • Redakcja
Rzecznik ZUS o szczegółach ulg dla przedsiębiorców wprowadzonych w związku… fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

1 kwietnia weszły w życie nowe regulacje związane z Tarczą Antykryzysową. Wśród przepisów mających pomóc przedsiębiorcom znalazły się m.in. te dotyczące zwolnienia małych firm ze składek za marzec, kwiecień i maj.

Zwolnienie dotyczy składek opłacanych za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 300% przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie. O szczegółach mówi rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, Krzysztof Cieszyński:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zatrudnione w mikroprzedsiębiorstwach zachowają przez te trzy miesiące zwolnienia ze składek prawo do świadczeń zdrowotnych oraz do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W przypadku tych pierwszych ważne jest, żeby podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na dzień 1 lutego 2020 roku. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej jest pomocą publiczną, dlatego nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy na koniec 2019 roku zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek ZUS przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeśli jednak zawarli z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o odroczeniu płatności składek lub spłacają zaległości w ratach, to mogą wnioskować o wsparcie.

Innym rozwiązaniem wprowadzonym w ramach Tarczy Antykryzysowej są świadczenie postojowe.

 

Osoby, które są na umowach cywilnoprawnych (...) otrzymają kwotę 2080 zł, czyli 80% minimalnego wynagrodzenia i kwora ta będzie już nieoskładkowana i nieopodatkowana, nie będzie także podlegała żadnym zajęciom komorniczym. W przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne, suma przychodów z umów poprzedzających miesiąc, w którym złożą wniosek o to świadczenie postojowe, będzie wynosiła do 1299,99 zł, czyli mniej niż połowa minimalnego wynagrodzenia, to wtedy świadczenie postojowe będzie niższe i będzie stanowiło po prostu sumę, która wynikała z wynagrodzeń z tych umów.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dla pozostałych osób wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 15 681 złotych. Co ważne, zawarcie tych umów musiało nastąpić przed 1 lutego 2020 roku. Prawo do świadczenia postojowego mają też samozatrudnieni oraz osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą po 31 stycznia tego roku.

Natomiast ci samozatrudnieni, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają do tego ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają to świadczenie postojowe w niższej wysokości, bo ono wyniesie 1300 zł.     

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej, a konkretnie z odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników. W tym wypadku nie ma znaczenia od kiedy prowadzona jest działalność. Nie ma też znaczenia wielkość firmy. Z tej ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni. Ulga dotyczy wszystkich składek, począwszy od składki za styczeń 2020 roku. 

Co ważne, nie będzie tutaj naliczana opłata prolongacyjna, więc jeżeli płatnik składek złoży wniosek przed terminem płatności składek (...), to w ogóle nie poniesie żadnych kosztów związanych z tą ulgą.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek - elektronicznie, listownie lub osobiście wrzucając dokumenty do skrzynki z napisem "Tarcza Antykryzysowa". Szczegóły ulg oraz wzory wniosków znajdują się na stronie zus.pl.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe