Koronawirus w Polsce: egzaminy przesunięte, czas obowiązywania obostrzeń wydłużony

  • 09.04.2020, 14:06 (aktualizacja 09.04.2020, 15:28)
  • Redakcja
Koronawirus w Polsce: egzaminy przesunięte, czas obowiązywania obostrzeń wydłużony fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poinformowano podczas niej o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń o kolejny tydzień - do 19 kwietnia.

Do 19 kwietnia nadal będą obowiązywały obostrzenia dotyczące przemieszczania się, zachowania 2 metrów odległości oraz liczby osób mogących przebywać w sklepach. Więcej o ograniczeniach pisaliśmy TUTAJ.

 

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - premier Mateusz Morawiecki

 

Do 26 kwietnia szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte. W związku z tym przedłużony zostaje też zasiłek dla rodziców.  

Również do 26 kwietnia będzie wstrzymany ruch samolotowy i międzynarodowy kolejowy. Do tego samego dnia podtrzymana zostaje obowiązkowa kwarantanna.

Zakaz zgromadzeń i organizacji imprez masowych obowiązuje do odwołania.

Do 3 maja potrwają ograniczenia dotyczące zamknięcia granic. Nie oznacza to jednak, że podane daty są ostateczne - najprawdopodobniej po świętach przedstawione zostaną nowe terminy obowiązujących zakazów.

Jeśli chodzi o egzaminy maturalne i testy ósmoklasistów, to najprawdopodobniej odbędą się dopiero w drugiej połowie czerwca, jednak o dokładnej dacie rząd poinformuje na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem. W kwestii zakończenia roku szkolnego i odbioru świadectw niewykluczone jest, że będą one przekazywane drogą elektroniczną.

Pojawiło się również nowe zalecenie dotyczące zakrywania twarzy. Minister Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku, czyli 16 kwietnia, obowiązkowe będzie zakrywanie nosa oraz ust podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Będzie można to zrobić nie tylko maseczkami ochronnymi czy przyłbicami, ale także chustką lub szalikiem.

 

Musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości, ale zachować środki, które pozwolą nam ograniczyć wirusa. 

- minister zdrowia Łukasz Szumowski

 

Chcemy, żeby obowiązek zasłaniania nosa i ust dobrze korespondował z rozwiązaniami, które przedstawimy po świętach. One będą związane z gospodarką, ale będą też zawierały obostrzenia, dzięki którym udało nam się tę epidemię złagodzić. 

- premier Mateusz Morawiecki

 

Przedstawiciele rządu zaapelowali także o spędzanie nadchodzących świąt w gronie osób, z którymi na co dzień mieszkamy.

 

Przed nami decydująca faza walki z koronawirusem, niestety odbędzie się w okresie świąt. Zostańmy w domach. 

- premier Mateusz Morawiecki

 

Podtrzymano decyzję, że podczas świąt Wielkiej Nocy w kościołach będzie mogło przebywać tylko pięć osób.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe