Gdynia: Testy na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej

  • 10.04.2020, 10:23 (aktualizacja 10.04.2020, 13:24)
  • Redakcja
Gdynia: Testy na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej fot. materiały prasowe / Joanna Śliwińska i Maciej Grzybek

Podziel się:

Oceń:

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało "Centrum testowe COVID-19 drive-thru". Oznacza to, że podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty z innymi osobami.

Centrum składa się z hali namiotowej o powierzchni ok. 30 m2. Jest ono wyposażone w stoły, krzesła, sprzęt ochrony osobistej, system oświetleniowy i grzewczy, a także niezbędny sprzęt biurowy (laptop, drukarka, dwa tablety).

O szczegółach powstania i funkcjonowania "Centrum testowego COVID-19 drive-thru" opowiedziała nam dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zorganizowanie punktu testowego COVID-19 przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed ma na celu zmaksymalizowanie efektów w walce z koronawirusem. Stwarzając takie rozwiązania, odciążamy izby przyjęć oraz zmniejszamy ryzyko zakażenia pacjentów, którzy zgłaszają się z innymi dolegliwościami W ostatnim czasie podjęliśmy również szereg innych działań w tym obszarze – uruchomiliśmy kolejne dwa mobilne zespoły wymazowe (mamy już ich w województwie 9) oraz polowe izby przyjęć przed 23 szpitalami w Pomorskiem.

- wojewoda pomorski Dariusz Drelich  

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z BADANIA? 

Z badania będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Centrum funkcjonuje w systemie zmianowymjest otwarte przez cały tydzień od 9:00 do 15:00, natomiast infolinia obsługiwana jest przez konsultantów od 9:00 do 14:00 przez 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu 58 349 18 88.

W dni świąteczne (12 i 13 kwietnia) Centrum będzie pracowało w zmienionych godzinach. Infolinia w godz. 12:00-15:00, punkt pobrań w godz. 13:00 - 16:00. Badanie jest bezpłatne. 

Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy:

  • podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38°C)
  • utratę węchu i smaku
  • kaszel

oraz przypuszcza że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, powinien skontaktować się z infolinią. 

Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do Centrum, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9B - na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.) nie zostaną dopuszczeni do badania.

Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Następnie zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz z nosogardzieli, który jest bezpieczną i standardową procedurą medyczną.

Pobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany przez kuriera do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku celem wykonania badania molekularnego. Badanie metodą RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie, co pozwala określić czy pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. 

Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

fot. materiały prasowe

Inicjatywę utworzenia mobilnej izby przyjęć przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed bardzo pozytywnie ocenia oraz wspiera Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów UCMMiT wirusem Sars-CoV-2. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również znacząco odciążyć rutynową pracę izby przyjęć UCMMiT.

- Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

 

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed odpowiada za koordynację i wsparcie kwalifikacji pacjentów do badania, jak również za wykonywanie i koordynację samego procesu przeprowadzania badań molekularnych w laboratoriach COVID-19 województwa pomorskiego. 

fot. materiały prasowe

INFORMACJE O CENTRUM 

"Centrum testowe COVID-19 drive-thru" powstało z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest wiodącą jednostką w kraju oraz Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie chorób pasożytniczych i tropikalnych. Instytut dysponuje wieloletnią tradycją i doświadczeniem, wysoce wykwalifikowaną kadrą oraz zapleczem, które umożliwiło utworzenie tak unikatowej na Pomorzu jednostki wspomagającej służby sanitarno-epidemiologiczne w walce z COVID-19. 

Jest to projekt interdyscyplinarny, a jego realizacja możliwa była dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze strony Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, władz i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, policji oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Koszt utworzenia i wyposażenia "Centrum testowego COVID-19 drive-thru" na terenie IMMiT wyniósł 35 000 zł i został sfinansowany z budżetu Wojewody Pomorskiego. Funkcjonowanie Centrum możliwe jest dzięki zaangażowaniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierunków lekarskiego (IV, V i VI rok) oraz pielęgniarstwa (II rok) którzy w ramach wolontariatu w systemie zmianowym obsługują infolinię oraz punkt poboru materiału. Pracę studentów koordynuje i nadzoruje dr Maciej Grzybek, pełnomocnik Rektora GUMed ds. strategii rozwoju IMMiT, przy wsparciu dyrektora UCMMiT prof. Marcina Renke oraz dyrektor IMMiT dr hab. Katarzyny Sikorskiej. 

Wszystkie informacje pochodzą z komunikatu rzeczniczki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe