"Obawiamy się najbardziej tego, że zostaniemy sami" - Domy Pomocy Społecznej w obliczu koronawirusa

  • 10.04.2020, 11:54 (aktualizacja 10.04.2020, 21:52)
  • Redakcja / Tv Tetka
"Obawiamy się najbardziej tego, że zostaniemy sami" - Domy Pomocy Społecznej w obliczu koronawirusa fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W Polsce koronawirus zaatakował kilkanaście Domów Pomocy Społecznej, które świadczą opiekę nad osobami z grupy największego ryzyka, czyli starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Placówki z dużą liczbą zakażeń - jak na przykład ta w Drzewicy, gdzie COVID-19 wykryto łącznie u 67 osób - zostały odizolowane. Zakażeni oraz objęci kwarantanną muszą w nich pozostać włącznie z personelem. Są pierwsze przypadki zgonów.

W powiecie tczewskim działa siedem Domów Pomocy Społecznej, z czego sześć pod nadzorem starostwa. W ośrodkach, w których przebywa łącznie około sześciuset podopiecznych i pracuje blisko czterysta osób, wprowadzono restrykcyjne środki ostrożności. Starosta tczewski Mirosław Augustyn zaznacza, że dyrektorzy i pracownicy DPS-ów stanęli przed ciężkim wyzwaniem, bo muszą sobie radzić bez pomocy z zewnątrz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W naszym powiecie do tej pory nie ma przypadku zakażenia koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej, ale jest stan alarmu, przygotowań na najgorsze, są problemy z kadrą, która częściowo przebywa na zwolnieniach, są też problemy z zaopatrzeniem w niezbędne środki ochrony. O sytuacji w największej tego typu placówce (156 mieszkańców i 91 osób kadry zespołu opiekuńczo-terapeutycznego) w gminie Pelplin mówi dyrektor Emilia Rzeniecka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dyrektor Rzeniecka dodaje, że elementem stresującym dla pracowników jest już samo przyjście do pracy - nie wiadomo, czy po kolejnym dniu personel będzie mógł wrócić do swoich domów rodzinnych. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

System pracy w Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie został przeorganizowany i teraz odbywa się rotacyjnie - podzielona na dwie części kadra pracuje co dwa dni tak, aby w przypadku zakażenia COVID-19 jedna z grup mogła przejąć obowiązki. Placówka wyznaczyła też i przygotowała pomieszczenia do odizolowania podopiecznych z ewentualnymi objawami koronawirusa lub dla personelu, który musiałby odbyć na miejscu kwarantannę. Ośrodek zastosował się do wszystkich wytycznych, zakupił środki do dezynfekcji i sprzęt ochrony osobistej. Nadal pozostaje jednak obawa, że w przypadku pojawienia się zakażeń DPS-y z powiatu tczewskiego będą pozostawione same sobie, jak ma to miejsce w innych takich placówkach w Polsce.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kolejnym problemem jest również wykonywanie testów na koronawirusa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej o sytuacji Domów Pomocy Społecznej w obliczu koronawirusa w materiale Krzysztofa Repińskiego w telewizji Tetka:

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe