Prezydent Tczewa o problemach z obsadzeniem komisji wyborczych i rozszerzeniu pomocy dla lokalnych przedsiębiorców [ROZMOWA]

  • 16.04.2020, 11:38 (aktualizacja 16.04.2020, 14:27)
  • Redakcja
Prezydent Tczewa o problemach z obsadzeniem komisji wyborczych i rozszerzeniu… fot. A. Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

15 kwietnia naszym gościem był prezydent Tczewa, z którym rozmawialiśmy m.in. o kwestii obsadzenia obwodowych komisji wyborczych. Mirosław Pobłocki odniósł się także do propozycji rozszerzenia pomocy dla lokalnych przedsiębiorców.

ŚRODA, 15 KWIETNIA

Kolejne spotkanie z prezydentem Tczewa rozpoczęliśmy od pytania o to, jak będzie przebiegała dystrybucja przyłbic i maseczek ochronnych, które tuż przed Wielkanocą trafiły do Urzędu Miejskiego. Producent dostarczył przyłbice w stanie do samodzielnego zmontowania, jednak władze miasta zadecydowały, że do mieszkańców trafią już złożone i gotowe do użycia. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

W rozmowie poruszyliśmy także temat tabletów dla uczniów tczewskich szkół, które zostały zakupione ze środków unijnych rozdysponowanych przez Ministerstwo Edukacji. Prezydent powiedział, do podopiecznych jakich placówek i kiedy trafią urządzenia pomocne w zdalnej nauce.

Powróciliśmy również do kwestii nadchodzących wyborów prezydenckich i kłopotów z obsadzeniem komisji wyborczych w Tczewie, o których więcej piszemy TUTAJ

Mirosław Pobłocki odniósł się też do pytań nadesłanych do naszej redakcji przez byłego radnego miejskiego Bartłomieja Kulasa. Dotyczą one m.in. pomysłów na rozszerzenie pomocy dla lokalnych przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu epidemii koronawirusa. Fragment maila zamieszczamy poniżej:

 

W obliczu zagrożenia kryzysem gospodarczym i masowym bezrobociem, przy rażąco niewystarczającej pomocy Rządu, apeluję by samorząd miasta podjął bardziej aktywne działania pomocowe. (...) Dotychczas przedstawione propozycje pomocy ze strony władz miasta (umorzenie podatku od nieruchomości na 3 miesiące i czynszu lokalach miejskich również na 3 miesiące) w obliczu skali pandemii są dalece niewystarczające i wymagają uzupełnienia. Dlatego proponuję rozważenie następujących działań skierowanych do przedsiębiorstw, których działalność została całkowicie lub częściowo sparaliżowana:

1. Zwrot podatku od nieruchomości za 2019 i zwolnienie za 2020 r. dla przedsiębiorców – właścicieli nieruchomości, którzy osobiście prowadzą działalność usługową;

2. Wstrzymanie opłaty za odbiór odpadów stałych (śmieci) od marca 2020 r. do czasu zakończenia epidemii;

3. Umorzenie opłaty za wynajem lokalu komunalnego (miejskiego) i będącego w zarządzie miejskich spółek i podmiotów od miasta zależnych, przeznaczonego na prowadzenie działalności usługowej na okres od marca i do 3 miesięcy po wznowieniu działalności;

4. Pośredniczenie w negocjacjach z właścicielami lokali prywatnych w celu rozłożenia na raty lub zmniejszenia obciążeń za najem lokali prywatnych przeznaczonych na prowadzenie działalności usługowej, z możliwością dopłaty do najmu za czas kwarantanny do 50% kwoty najmu na zasadzie „złotówka za złotówkę” (za każdą złotówkę najmu, z której zrezygnuje właściciel – miasto płaci mu złotówkę ze środków publicznych, tak by obciążenie mogło spaść o połowę i całą kwotę na czas epidemii przejął samorząd);

5. Aktywizacja Domu Przedsiębiorcy. Zorganizowanie za jego pośrednictwem darmowych teleporad prawnych i informacji na temat tarczy antykryzysowej dla wszystkich przedsiębiorców na terenie Tczewa.

Koszt takich działań może wynieść w perspektywie 2020 r. maksymalnie kilka do kilkunastu milionów złotych, co choć bezsprzecznie jest kwotą wysoką, w porównaniu z możliwymi stratami, jakie miasto poniesie jeżeli lokalni przedsiębiorcy będą masowo bankrutować – jest w ostatecznym rozrachunku wydatkiem wartym poniesienia, nawet za cenę odłożenia w czasie niektórych inwestycji. (...) Szczególnie wrażliwe oprócz zamkniętych sklepów, są punkty usługowe takie jak restauracje, puby i małe obiekty gastronomiczne, zakłady fryzjerskie i im podobne, przedsiębiorstwa z branży turystycznej, a także żłobki i przedszkola, niemal w całości znajdujące się w Tczewie w rękach prywatnych. Wsparcie tych ostatnich mogłoby przełożyć się także na zawieszenie lub zmniejszenie opłat ponoszonych przez rodziców.

- fragment listu nadesłanego do naszej redakcji przez Bartłomieja Kulasa

 

 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z prezydentem Tczewa:

loadingŁaduję odtwarzacz...


AKTUALIZACJA

CZWARTEK, 16 KWIETNIA

W ostatnich tygodniach w związku z epidemią koronawirusa władze Tczewa zaproponowały pomoc dla przedsiębiorców w postaci umorzenia czynszu za lokale dzierżawione od miasta oraz możliwości umorzenia podatku od nieruchomości przez 3 miesiące. Można o tym posłuchać m.in. we wcześniejszych rozmowach z prezydentem Mirosławem Pobłockim. Z kolei klub radnych Tczew Od Nowa, złożył w środę, 15 kwietnia, wniosek dotyczący rozszerzenia wsparcia dla tczewskich przedsiębiorców, poszkodowanych przez epidemię. O szczegółach mówi członek klubu radnych Tczew od Nowa w Radzie Miejskiej Tczewa, Łukasz Brządkowski

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jakie konkretnie rozwiązania zaproponowali radni klubu Tczew Od Nowa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapytaliśmy o konsekwencje finansowe dla budżetu miasta spowodowane wprowadzeniem proponowanych przez radnych zmian:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W związku z głosami, że wsparcie dla tczewskich przedsiębiorców jest niewystarczające i dalece odbiega od pomocy świadczonej przez inne samorządy, złożyliśmy jako klub radnych następujący wniosek:

W imieniu klubu radnych Tczew Od Nowa wnioskuję o rozszerzenie wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię Coronawirusa.

Celem postulowanego wsparcia jest utrzymanie lokalnych firm oraz zachowanie miejsc pracy. Wywnioskowane wsparcie obejmuje dwie grupy przedsiębiorców: 

I. Firmy, które na mocy rozporządzenia ministra zdrowia oraz wprowadzenia stanu epidemii musiały zawiesić działalność, a także te, które zamknęły swoją działalność za względu na brak klientów. (100 % wnioskowanych zwolnień)

II. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie musieli zamknąć swoich działalności, ale odnotowali spadek obrotów (50% wnioskowanych zwolnień)

Propozycje wsparcia dotyczy okresu od 13 marca do czasu zniesienia obostrzeń (wznowienia działalność) oraz przez trzy miesiące po tej dacie (okres rozruchu): 

  • zwolnienie z czynszów za lokale miejskie,
  • zwolnienie z podatku od nieruchomości,
  • zwolnienia z podatku od środków transportu, 
  • rezygnacja z opłat za dzierżawy powierzchni lub obiektów handlowych na targowiskach miejskich, 
  • zwolnienie z opłat śmieciowych. 

Dodatkowo dla wszystkich przedsiębiorców postulujemy:

  • zapewnienie pomocy doradczej realizowanej bezpłatnie przez Dom Przedsiębiorcy,
  • obniżkę opłat za ogródki gastronomiczne (letnie) do 1 grosza za metr kwadratowy dziennie do końca roku. 

Urząd Miejski powinien stworzyć maksymalnie uproszczone wnioski oparte na oświadczeniach, które będą składane pod rygorem odpowiedzialności karnoskarbowej.

 

- radny miejski, Łukasz Brządkowski

 


Jeżeli macie pytania do prezydenta prześlijcie je do nas na [email protected]SMS 733 11 12 13 lub przez Facebooka. Kolejna audycja w której gościć będziemy Mirosława Pobłockiego zaplanowana jest na wtorek 21 kwietnia (godz. 9:40)

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe