Niedopatrzenie czy celowe działanie? Wątpliwości wokół jednego z działań Kociewskiej Spółdzielni Socjalnej

  • 21.04.2020, 19:56 (aktualizacja 22.04.2020, 18:25)
  • Redakcja
Niedopatrzenie czy celowe działanie? Wątpliwości wokół jednego z działań Kociewskiej Spółdzielni Socjalnej   fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Sprawdzamy, czy Kociewska Spółdzielnia Socjalna nadwyrężyła społeczne zaufanie rozpoczynając komercyjną sprzedaż maseczek ochronnych w ogólnopolskim serwisie ogłoszeniowym.

Na początku tego roku Kociewska Spółdzielnia Socjalna rozpoczęła swoją działalność na terenie gminy Pelplin i gminy Morzeszczyn. W połowie marca włączyła się do akcji bezpłatnego szycia maseczek dla szpitali, służby zdrowia oraz dla mieszkańców gmin. Działalność spółdzielni nie ma charakteru maksymalizacji zysków, a pozyskiwane przez nią fundusze mogą być spożytkowane jedynie na pokrycie kosztów wytworzenia towarów lub usług. 

Przez kilka tygodni spółdzielnia, w systemie pracy społecznej i wolontarystycznej szyła maseczki (z pozyskanych od darczyńców materiałów), które potem były dystrybuowane m.in do placówek medycznych na terenie powiatu tczewskiego w ramach akcji "Powiat tczewski szyje maseczki".

W ostatnich dniach w lokalnych mediach pojawiły się informacje poddające w wątpliwość dobroczynny charakter akcji szycia maseczek organizowanej przez Kociewską Spółdzielnię Socjalną. Środki ochrony, w początkowych etapach akcji były wykonywane przez wolontariuszy i trafiały do odbiorców bezpłatnie. Kilka dni temu prezes spółdzielni Konrad Mania zdecydował o konieczności częściowej komercjalizacji tego zadania. Kilka osób szyjących do tej pory maski społecznie otrzymało zatrudnienie w spółdzielni. Część gotowych produktów została wystawiona w serwisie ogłoszeniowym. Jednak jako sprzedawca widniał w nim prezes spółdzielni - jako osoba prywatna, a nie organizacja.

W związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w tej sprawie, spotkaliśmy się 21 kwietnia w naszym studiu z Konradem Manią, prezesem Kociewskiej Spółdzielni Socjalnej z Pelplina. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe