Powrócimy na boiska i stadiony! Rząd "odmraża" życie sportowe

  • 25.04.2020, 12:35 (aktualizacja 25.04.2020, 18:38)
  • Redakcja
Powrócimy na boiska i stadiony! Rząd "odmraża" życie sportowe fot. KPRM

Podziel się:

Oceń:

Podczas sobotniej (25.04) konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk przedstawiono plan "odmrażania" sportu w naszym kraju.

Rząd będzie wprowadzać ułatwienia, które maja stopniowo "odmrażać" życie sportowe. Jako pierwszy etap wskazano możliwość korzystania z przestrzeni parków i lasów. W drugim etapie powrót do rzeczywistości sportowej ma polegać na udostępnieniu stadionów oraz boisk, gdzie możliwe będzie przebywanie maksymalnie 5 osób. Ministerstwo Sportu opracowało pięć etapów "odmrażania". Pierwsze kroki polegają na łagodzeniu obostrzeń w obszarze korzystania z boisk szkolnych i wielofunkcyjnych (orlików) oraz stadionów sportowych. Ponadto będzie można także korzystać z pól golfowych czy torów gokartowych. Dostępne ponownie będą stadniny koni. Ten etap ma być wdrażany przez rząd od 4 maja.

Aktywność sportowa także będzie objęta reżimem sanitarnym.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie wchodzić będą kolejne etapy "odmrażania" sportu, ale jak podał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, w tym etapie udostępnione zostaną m.in. hale sportowe i szkolne.

W odległych planach pozostaje uruchomienie, tak zwanej infrastruktury zamkniętej czyli baseny, siłownie, kluby fitness czy parki trampolin. W tym samym czasie kiedy te obiekty zostaną uruchomione rząd wprowadzi możliwość organizowania imprez sportowych zamkniętych z udziałem 50 osób ale bez udziału publiczności.

Na samym końcu zaplanowano otwarcie imprez masowych, które także zostaną objęte nowym reżimem sanitarnym. Zasady te mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.

fot. KPRM

Za niespełna dwa tygodnie sportowcy dyscyplin olimpijskich będą mogli rozpocząć treningi w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Wstępnie określono, że od 8 maja zaplanowano pierwszy przyjazd zawodników i trenerów do COS-ów.

Stopniowo "odmrożona" zostanie piłkarska Ekstraklasa. Zawodnicy objęci zostaną najpierw kwarantanną, start trenigów powinien nastąpić 4 maja. Pod koniec maja może rozegrać się 27 kolejka PKO BP Ekstraklasy. Ma to umożliwić udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów zaplanowanych na koniec lata.

Wrócą także wyścigi żużlowe. PGE Ekstraliga chce ruszyć od 8 maja. Początkiem ma być dwutygodniowa kwarantanna zawodników. Rozgrywki bez udziału kibiców rozpoczną się 12 czerwca. 


Przypominamy też, że w piątek 24 kwietnia minister edukacji, Dariusz Piontkowski poinformował, że szkoły, żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja. Egzamin maturalny rozpocznie się 8 czerwca i będzie trwać aż do końca miesiąca. W tym roku matury będą się odbywać jedynie w formie pisemnej. Wyniki egzaminu dojrzałości będą znane do 11 sierpnia. A przez 3 dni, począwszy od 16 czerwca, potrwa egzamin ósmoklasisty. 22 czerwca rozpoczną się z kolei egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Cały czas zachowywane będą normy bezpieczeństwa, takie jak m.in. zwiększone odległości między ławkami i ograniczanie możliwości kontaktu. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe