Po majówce otwarte zostaną galerie handlowe, hotele, żłobki i przedszkola - szczegóły II etapu luzowania obostrzeń

  • 29.04.2020, 10:40 (aktualizacja 29.04.2020, 12:22)
  • Redakcja
Po majówce otwarte zostaną galerie handlowe, hotele, żłobki i przedszkola… fot. KPRM Premier Mateusz Morawiecki

Podziel się:

Oceń:

Podczas konferencji prasowej w środę, 29 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówili o kolejnym, drugim etapie luzowania obostrzeń wprowadzonych w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli rządu, w drugim etapie luzowania obostrzeń działalność wznowią m.in. galerie handlowe.

 

Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy - ale nie jest to kontrola całkowita.

- premier Mateusz Morawiecki


Od 4 maja:

  • częściowo otwarte zostaną galerie handlowe (nadal zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne, np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie). Co ważne w galeriach będą obowiązywały limity klientów przebywających jednocześnie wewnątrz podobne jak w supermarketach, związane z powierzchnią budynku (1 osoba na 15 m²),
  • otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Ma to nastąpić już po długim weekendzie majowym, aby mieszkańcy tłumnie nie wybrali się na odpoczynek i tym samym nie dochodziło do powstawania dużych skupisk ludzi,

  • będzie można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych (nie dotyczy to jednak salonów masażu),

  • działalność wznowią niektóre instytucje kultury - biblioteki, muzea i galerie sztuki. Które konkretnie? To zostanie ustalone w konkretnych przypadkach.

Od 6 maja:

  • mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola, jednak w przypadku każdej placówki decyzja będzie zależna od organów założycielskich. A ma być ona zgodna z wytycznymi resortu zdrowia. Tym które zostaną otwarte, rząd ma zapewnić środki do dezynfekcji. Tym rodzicom i opiekunom, którzy nie będą mogli w dalszym ciągu oddać dziecka pod opiekę placówek, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie oznacza to przyzwolenia na brak ostrożności. Szef rządu zaapelował, aby w dalszym ciągu z domu wychodzić tylko do pracy, po zakupy i w sytuacjach koniecznych. Premier dodał, że kolejne etapy luzowania obostrzeń będą wprowadzane co dwa tygodnie. Wszystko zależy od liczby nowych zakażeń COVID-19 i wydajności służby zdrowia, a także przestrzegania zasad dystansowania społecznego, które niezmiennie obowiązują. 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe