Tczewskie instytucje a II etap zdejmowania obostrzeń - czy po majówce będą otwarte przedszkola i biblioteka? Co z obiektami sportowymi?

  • 30.04.2020, 14:25 (aktualizacja 30.04.2020, 17:23)
  • Redakcja
Tczewskie instytucje a II etap zdejmowania obostrzeń - czy po majówce… fot. Krzysztof Dargiewicz

Podziel się:

Oceń:

29 kwietnia rząd zapowiedział II etap zdejmowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Wśród założeń znalazła się m.in. możliwość uruchomienia przedszkoli i żłobków oraz wznowienia działalności przez niektóre instytucje kultury. Sprawdziliśmy, jak luzowanie ograniczeń wpłynie na pracę tczewskich placówek.

Zgodnie z wytycznymi rządu, przedszkola i żłobki mogą zostać otwarte 6 maja. Trzeba tu jednak podkreślić, że w przypadku każdej placówki decyzja będzie zależna od jej organów założycielskich i ma być zgodna z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Władze samorządowe w wielu miastach m.in. w Gdańsku i Sopocie zapowiedziały, że czekają na bardziej szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące wymogów sanitarnych. O tym, jak sytuacja wygląda w Tczewie, gdzie spośród ponad dwudziestu placówek tylko jedno z przedszkoli podlega Urzędowi Miejskiemu, rozmawialiśmy z rzeczniczką Małgorzatą Mykowską:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dopóki nie pojawią się ostateczne dokumenty czy rozporządzenie Ministra oraz wytyczne dotyczące obostrzeń sanitarnych, jakie placówka będzie musiała spełnić, nie będziemy podejmować żadnych kroków w kierunku otwarcia Przedszkola nr 8. Dopiero, gdy te dane będą dostępne, przeanalizujemy sytuację w naszym przedszkolu i zostanie podjęta decyzja.

 

Jak czytamy na miejskim portalu wrotatczewa.pl, Przedszkole nr 8 nie zostanie otwarte przed 24 maja. Do kwestii możliwości powrotu dzieci do żłobków i przedszkoli, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej odniósł się prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wiadomo natomiast, że od 6 maja dla dzieci rodziców pracujących czynna będzie świetlica środowiskowa Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Kopernika 9 w Tczewie.

Przypominamy, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego, dla rodziców, którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi, ma zostać wydłużony zasiłek opiekuńczy.


Podczas konferencji prasowej 29 kwietnia szef rządu zapowiedział także, że już od 4 maja swoją działalność mają wznowić niektóre instytucje kultury, np. muzea, galerie sztuki i biblioteki. Jak to wpłynie na funkcjonowanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, mówi dyrektor Krzysztof Korda:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Biblioteka 4 maja nie będzie jeszcze otwarta. Musimy spełnić wszystkie restrykcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego [...].

 

Kiedy biblioteka będzie już otwarta dla czytelników, korzystanie z niej ulegnie zmianie - nie będzie można swobodnie przemieszczać się między regałami, a konkretne: książki będą podawane przez pracowników. Do filii będzie mogła wejść tylko jedna osoba. Czytelników będzie obowiązywał także wymóg zasłaniania nosa i usta oraz zakładania rękawiczek

loadingŁaduję odtwarzacz...

Informacje o ponownym otwarciu biblioteki pojawią się na stronie mbp.tczew.pl.


O częściowym otwarciu dla mieszkańców poinformowało też Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji. Od 4 maja zostaną udostępnione niektóre z należących do niego obiektów sportowych w mieście. Chodzi m.in. o boisko do siatkówki plażowej na Kanonce, a także korty tenisowe mieszczące się w Parku Miejskim oraz w pobliżu basenu przy ul. Wojska Polskiego. O szczegółach mówi dyrektor TCSiR Andrzej Błaszkowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Informacje można też znaleźć na Facebooku.


Po majówce będzie można też wybrać się po zakupy spożywcze na miejskie targowiska. Zgodnie z decyzją prezydenta Tczewa, 4 maja zostanie ponownie otwarte targowisko przy ul. Targowej oraz tzw. część zielona (handel warzywami, owocami, sadzonkami, itp.) na tczewskim Manhattanie.


Więcej o II etapie zdejmowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa pisaliśmy TUTAJ,

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe