Starosta tczewski o sytuacji w DPS-ach, maturach i remoncie Mostu Tczewskiego [ROZMOWA]

 • 05.05.2020, 08:33 (aktualizacja 05.05.2020, 15:56)
 • Redakcja
Starosta tczewski o sytuacji w DPS-ach, maturach i remoncie Mostu Tczewskiego… fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 4 maja nasze studio odwiedził Mirosław Augustyn. Starosta tczewski mówił m.in. o tym jak w tej chwili pracuje starostwo, jak Szpitale Tczewskie oraz powiatowe Domy Pomocy Społecznej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Rozmawialiśmy także o innych niż zwykle obchodach Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka.

PRACA STAROSTWA

Od połowy marca urzędy w całej Polsce działają na nowych zasadach - większość spraw można załatwić telefonicznie i mailowo, ograniczony jest kontakt z interesantami. Czy w tczewskim starostwie coś się w ostatnim czasie zmieniło, jak funkcjonuje urząd? Czy można np. odebrać paszport?  

 

Urząd pracuje od godziny 7:30 do godziny 15:30, a w czwartek do 16:30. Te godziny obowiązują w dalszym ciągu, natomiast nie ma bezpośredniego kontaktu z pracownikami, czyli materiały, dokumenty, wszystkie są składane w śluzie, do pojemników. Te pojemniki są opróżniane dnia następnego i opracowywane przez poszczególne wydziały. 

- starosta tczewski, Mirosław Augustyn          

 

SZPITALE TCZEWSKIE I DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ

W całej Polsce najtrudniejsza sytuacja związana z koronawirusem jest w szpitalach oraz DPS-ach. W powiecie tczewskim działa siedem Domów Pomocy Społecznej, z czego sześć pod nadzorem starostwa:

 • Dom Pomocy Społecznej w Damaszce
 • Dom Pomocy Społecznej w Gniewie
 • Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie
 • Dom Pomocy Społecznej w Rudnie
 • Dom Pomocy Społecznej w Stanisławiu
 • Dom Pomocy Społecznej w Wielkich Wyrębach
 • Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach

W ośrodkach tych przebywa łącznie około sześciuset podopiecznych i pracuje blisko czterysta osób. Starosta tczewski opowiedział nam o sytuacji jaka w nich panuje i podziękował pracownikom wszystkich placówek za ich ciężką pracę. 

 

Na dzień dzisiejszy radzą sobie moim zdaniem znakomicie. Tutaj podziękowania dla dyrekcji i pracowników Szpitali Tczewskich oraz dla wszystkich dyrektorów i pracowników w DPS-ach [...] są oni zaopatrzeni, pomoc rządowa ruszyła od dwóch tygodni i z dnia na dzień to zaopatrzenie w środki dezynfekujące jest coraz lepsze. 

 

Jak w tej chwili wygląda praca w DPS-ach i czego pracownicy obawiają się najbardziej, pisaliśmy TUTAJ.

MOST I INWESTYCJE DROGOWE

Już w zeszłym tygodniu informowaliśmy, że prace budowlane w ramach kolejnego etapu remontu Mostu Tczewskiego zostały zakończone. Firma Banimex wykonała część zadań przewidzianych w etapie o numerze IIA. Co dalej i czy możemy liczyć na to, że w najbliższym czasie most będzie dalej remontowany? Czy jest szansa na środki na odbudowę? 

 

Oczywiście, to jest tylko dobra wola tak naprawdę [...].

 

MATURY 2020

Zaraz po majówce miały rozpocząć się egzaminy maturalne, jednak z powodu epidemii zostały przesunięte na czerwiec. Rozpoczną się 8 czerwca, a zakończą 29. Maturzyści podejdą wyłącznie do egzaminów pisemnych. Ze względów bezpieczeństwa, w tym roku nie będzie matur ustnych. 8 szkół ponadpodstawowych jest zarządzanych przez powiat tczewski: 

 • I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskej - Curie w Tczewie
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
 • Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie
 • Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza Pasierba w Tczewie
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Henryka Mrossa w Gniewie
 • Zespół Szkół Branżowych im. księcia Sambora II w Tczewie
 • Zespół Szkół Technicznych im. kmdra Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie

Czy wszystkie jednostki są przygotowane do egzaminów? Wciąż nie wiadomo jakie środki bezpieczeństwa będą wprowadzone podczas matur. Jakie odległości między sobą będą musieli utrzymać uczniowie i czy maseczki na maturach będą obowiązkowe. 

 

Jakie będą decyzje rządu, my jeszcze czekamy, nie wiemy co będzie. Jeżeli jakiekolwiek będą decyzje, my będziemy przygotowani. [...] Czekamy na ewentualne złagodzenie tych ograniczeń dotyczących metrów kwadratowych na ucznia, bo tutaj 15 metrów to jest naprawdę problem.  

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze starostą tczewskim, Mirosławem Augustynem:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Jeżeli macie pytania do starosty prześlijcie je do nas na adres: [email protected], SMS-em pod numer 733 11 12 13 lub przez Facebooka. Kolejna audycja, w której gościć będziemy Mirosława Augustyna zaplanowana jest na czerwiec. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe