Rusza #TczewskaKulturaOnline. Dowiedz się więcej o projektach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie [ROZMOWA]

  • 11.05.2020, 21:42 (aktualizacja 15.05.2020, 16:29)
  • Barbara Jackiewicz
Rusza #TczewskaKulturaOnline. Dowiedz się więcej o projektach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie [ROZMOWA] fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Epidemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała plany instytucji kultury i uniemożliwiła działalność całej branży artystycznej w całej Polsce. Chociaż uchylono już zakaz działalności bibliotek i muzeów, to wciąż nie mogą działać pozostałe placówki zajmujące się działaniami kulturalnymi: teatry, kina, sale koncertowe, galerie i salony wystawiennicze, domy i ośrodki kultury oraz świetlice. Do odwołania zamknięte dla publiczności jest m.in. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. O ponownym otwarciu zdecydują władze centralne.

Takiej sytuacji jeszcze nigdy nie było. Mieszkańcy nie mogą chodzić na koncerty, oklaskiwać spektakli teatralnych, oglądać filmów w kinach, brać udziału w warsztatach kształtujących zdolności artystyczne. 

Wśród zamkniętych dla publiczności instytucji kultury jest m.in. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zapytaliśmy dyrektora placówki Tomasza Hildebrandta o termin ponownego otwarcia placówki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To jest przyznaję bardzo smutny widok, pusty ośrodek kultury (...) Kiedy otworzymy podwoje naszego Centrum dla publiczności? Ja nie wiem. Tego chyba nie wie nikt w tej chwili, czekamy na decyzje na szczeblu centralnym - Tomasz Hildebrandt, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

To, że nie można przyjść do Centrum na spektakl czy koncert nie oznacza wcale, że pracownicy mają wolne. Angażują się m.in. w drobne remonty i prace konserwatorskie wewnątrz budynku, aby przygotować obiekt na ponowne otwarcie, ale nie tylko. Przede wszystkim planują działania kulturalne dostępne w sieci internetowej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przede wszystkim jest to działalność warsztatowa, czyli edukacja artystyczna. Tutaj tak naprawdę nie przerwaliśmy działalności, przenieśliśmy ja do internetu.

Ale działalność warsztatowa to nie wszystko, wśród propozycji pod hasłem #TczewskaKulturaOnline jest kilka ciekawych opcji, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców Tczewa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pracownicy CKiS mają dużo pracy przy organizacji oferty on line, a do tego trwają przygotowania do świętowania 45 rocznicy powstania Centrum Kultury i Sztuki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Plany były ambitne, nie wiadomo, czy uda się je zrealizować ze względu na ten lockdown, który przeżywamy, wiec postanowiliśmy zrealizować część z zaplanowanych rzeczy on line.

Pracownicy centrum postanowili też włączyć się w pomoc i szyją maseczki pod hasłem #ZszyciZKulturą:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To działalność doraźna, pracownicy Centrum wspomagani przez wolontariuszy i pracowników zaprzyjaźnionych instytucji wspólnymi siłami szyją maseczki. Część z nich chcemy sprzedawać, żeby zdobyć środki na naszą działalność, plus będziemy wspomagać służby miejskie w tym, co robią ważnego dla tczewian.

Co mieszkańcy Tczewa i okolic zyskają dzięki projektowi #TczewskaKulturaOnline:

1. #Warsztaty – Edukacja Artystyczna

Edukacja Artystyczna to jedna z podstawowych działalności Centrum Kultury i Sztuki. Dlatego dla osób, które z powodu pandemii nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, będą realizowane warsztaty artystyczne online. Zajęcia, które proponuje Centrum, są kontynuacją prowadzonych działań edukacji kulturalnej, wzbogaconą o nowe propozycje dla szerszego grona odbiorców.

2. #MuzycznyFyrtel – Fenomenalne Wywiady

Największym skarbem są ludzie – artyści, którzy pochodzą z naszego miasta. Żeby ich pokazać i uhonorować, CKiS powołało do życia „Muzyczny Fyrtel”, czyli stałą ekspozycję w Klubie Muzycznym, złożoną z pamiątek, otrzymanych od wybitnych muzyków pochodzących z Tczewa. Dzięki wywiadom online przeprowadzonym przez partnera – Telewizję Tetka dowiecie się np. co u nich teraz słychać, jak radzą sobie w trudnych czasach pandemii koronawirusa, jak zaczynali swoją muzyczną przygodę, czy jakie są ich plany na przyszłość.

3. #KulturalnaSzuflada – Archiwalia

Centrum „odkurza” materiały archiwalne i systematycznie będzie publikować je na kanale w serwisie YouTube. Udostępniane filmiki mogą być zaskoczeniem dla wielu osób. Wśród nagrań są materiały z koncertów, wystaw, turniejów tańca, spotkań i innych wydarzeń artystycznych.

4. #ArtystyczneZagłębie – Koncerty w sieci

Klub Muzyczny, mieszczący się w Artystycznym Zagłębiu to miejsce spotkań miłośników muzyki awangardowej oraz alternatywnej, w którym bardzo często prezentowali się artyści lokalni. Niestety, sytuacja spowodowana pandemią spowodowała także zamknięcie Klubu. W planach jest cykl koncertów online, które będą namiastką „klubowej” atmosfery.

5. #KulturalneWyzwanie – Konkursy i zadania w sieci

Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w cyklu wyzwań, zadań, kreatywnych zabaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie można kulturalnie i twórczo spędzić czas z rodziną oraz rozbudzić pozytywne emocje.

6. #45latCKiSTczew – Historia CKiS

W tym roku przypada Jubileusz 45-lecia działalności Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Jednak historia obecnej siedziby placówki przy ul. Wyszyńskiego 10 jest dużo dłuższa. Centrum przygotowuje cykl filmów o swojej działalności na przestrzeni tych 45 lat oraz historii związanej z budynkiem, chce pokazać nietuzinkowe fotografie i zdradzić kilka ciekawostek.

Zachęcamy do polubienia profilu CKiS na Facebooku lub kanału na YouTube, żeby być na bieżąco z wszystkimi nowościami dotyczącymi projektu #TczewskaKulturaOnline.

Pomysłodawcą projektu jest Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, partnerami: Radio Tczew i Telewizja Tetka Tczew.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe