Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:00
Reklama
Reklama

Fabryka Sztuk ponownie otwarta już od 18 maja

18 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Muzeów. To także dzień, w którym po kilku tygodniach Fabryka Sztuk w Tczewie ponownie otworzy swoje przestrzenie wystawiennicze.
Fabryka Sztuk ponownie otwarta już od 18 maja

Autor: fot. materiały prasowe

Tczewska Fabryka Sztuk zaprasza na ponowne otwarcie już w poniedziałek 18 maja. Tego dnia zostaną wprowadzone nowe zasady zwiedzania. Mówi Alicja Gajewska, dyrektor placówki:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Nowe zasady zwiedzania Fabryki Sztuk opracowane w oparciu o wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

  • siedziba główna przy ul. 30 Stycznia 4 będzie otwarta codziennie od 10:00 do 18:00;
  • przerwy techniczne na dezynfekcję: 12:00-12:15, 14:00-14:15, 16:00-16:15;
  • ostatnie wejście na wystawy o 17:15;
  • kamienice przy ul. Podmurnej 12 i 15 nieczynne do odwołania;
  • zamknięcie szatni;
  • ograniczona liczba zwiedzających;
  • zachowanie rygorów sanitarnych przez pracowników i gości (zasłanianie nosa i ust, dezynfekcja rąk, odstęp pomiędzy osobami – 2 m);
  • nieczynne ekrany dotykowe;
  • zwiedzanie wystaw bez możliwości oprowadzania przez przewodnika.

Przed wizytą warto odwiedzić stronę internetową www.fabrykasztuk.tczew.pl i zapoznać się ze szczegółowymi zasadami zwiedzania. Wstęp jest bezpłatny.

Fabryka Sztuk przypomina, że w dalszym ciągu odwołane są imprezy kulturalne, w tym: plenerowe, spotkania organizacji pozarządowych i zajęcia edukacyjne. Kontynuowany natomiast jest projekt "Fabryka Sztuk Online", w ramach którego organizowane są: kuratorskie oprowadzania po wystawach, warsztaty artystyczne, lekcje muzealne, słuchowiska, artykuły z zakresu historii i sztuki oraz konkursy. 

Jaka wystawa będzie czekać na odwiedzających Fabrykę Sztuk?

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Czy Fabryka Sztuk planuje w najbliższym czasie kolejne wydarzenia lub wystawy?

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

fot. materiały prasowe

Od 18 maja można zwiedzać:

WYSTAWY

  • „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”

Na ekspozycji przybliżamy losy dwóch wybitnych uczonych, niezwykle ciekawych świata, którzy ten świat znacząco zmienili. Kartograf, historyk, kanonik warmiński, rodowity tczewianin Aleksander Sculteti przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, twórcą heliocentrycznej teorii budowy świata. 

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Sporo miejsca poświęcamy astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D pokazujemy główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego zbudowaliśmy makietę z ruchomymi planetami i stworzyliśmy projekcję multimedialną opowiadającą o Wszechświecie. Wystawa jest również gratką dla miłośników historii Tczewa, rodzinnego miasta Scultetiego. Opisane są najważniejsze wydarzenia z dziejów nadwiślańskiego grodu na przełomie XV i XVI w.

Wystawa jest doskonałym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Obok tradycyjnych form opisu, takich jak: plansze tematyczne, eksponaty, scenki, zastosowaliśmy nowoczesne środki wyrazu. Możemy pochwalić się, że narratorem w filmach wyprodukowanych specjalnie na tę okoliczność, jest ceniony aktor Mirosław Baka. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej. Autorem scenariusza i kierownikiem produkcji jest Józef M. Ziółkowski.

Wirtualne otwarcie odbędzie się 16 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów online.

  • „Historia Pieniądza” – przedstawiamy dzieje handlu od wymiany towar za towar poprzez płacidła, monety, pieniądze papierowe aż po karty płatnicze, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. Na wystawie znalazły się ciekawe eksponaty, m.in. skarbonki-świnki z czasów nowożytnych.  Komisarz: Radosław Wiecki.
     
  • „Skarby Fabryki Sztuk” – czyli prezentacja najciekawszych muzealiów obrazujących historię miasta. Można zobaczyć m.in.: kopię przywileju założyciela miasta – Sambora II, zabytki archeologiczne z fibulą na czele, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątkową, dziewiętnastowieczną tablicę i kapsułę czasu – obie znalezione podczas remontu mostu tczewskiego. Autorzy aranżacji: Józef Ziółkowski, Emilia Kalinowska i Dariusz Wałaszewski.

DZIEDZINIEC

To mały skansen kociewski, który zdobi Poniatówka. Ustawiona tuż obok niej lokomotywa SM03, a także dźwig obrotowy i figura św. Katarzyny przypominają o znaczeniu kolei w rozwoju Tczewa. W zacisznym miejscu, w którym można usłyszeć śpiew ptaków, stworzyliśmy lapidarium. Chwilę zadumy wywołuje widok nagrobków przeniesionych z nieistniejącego cmentarza żydowskiego, nagrobek menonicki z gmerkiem, wykonany z polnego kamienia oraz płyty nagrobne z mogił żołnierzy 2. Batalionu Strzelców poległych w obronie Tczewa 1 września 1939 roku. Niezwykłą atrakcją jest również makieta fragmentu międzywojennego miasta. W zminiaturyzowanej formie można zobaczyć kamienice, urokliwe uliczki oraz  zbudowane z czerwonej cegły zabytki. Autor aranżacji: Józef Ziółkowski, projekty graficzne: Dariusz Wałaszewski.

W przestrzeni miejskiej oprócz stałych wystaw dostępna jest też ekspozycja:

  • „50 lat dla Tczewa i regionu” – plac przed dworcem 

Wystawa jest efektem współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej i Fabryki Sztuk. Z jej treści można dowiedzieć się sporo na temat początków organizacji, jej prezesach, członkach honorowych, otrzymanych nagrodach oraz inicjatywach. TMZT pełni ważną rolę w życiu społeczno-kulturalnym naszego miasta. Organizuje koncerty, spotkania, prelekcje, prowadzi działalność wydawniczą. Do sztandarowych imprez zainicjowanych i organizowanych przez Towarzystwo można zaliczyć Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Autorzy wystawy: Janusz Landowski, Eleonora Lewandowska, Stefan Mrozek i Aleksandra Ujazdowska.

- info. materiały prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama