Jak kandydaci na prezydenta RP odnieśli się do akcji #MostTczewskijakWesterplatte? [ROZMOWA]

  • 24.05.2020, 10:21 (aktualizacja 24.05.2020, 11:59)
  • Redakcja
Jak kandydaci na prezydenta RP odnieśli się do akcji #MostTczewskijakWesterplatte? [ROZMOWA] fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Podziel się:

Oceń:

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu zwrócił się do wszystkich kandydatów na prezydenta z pytaniem o to, jaki jest ich stosunek do sprawy remontu mostu tczewskiego.

Akcja #MostTczewskijakWesterplatte ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Kolejnym jej etapem było zweryfikowanie stanowisk kandydatów na prezydenta RP, w sprawie remontu tego lokalnego zabytku.

O tym jakie Społeczny Komitet Odbudowy Mostu uzyskał odpowiedzi oraz co z nich wynika, rozmawialiśmy z Bartoszem Listewnikiem - reporterem telewizji Tetka i jednym z inicjatorów petycji #MostTczewskijakWesterplatte:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na pytania zadane przez Społeczny Komitet Odbudowy Mostu, odpowiedziało wszystkich dziesięciu kandydatów. Większość z nich poparła inicjatywę przejęcia Mostu przez Skarb Państwa, jednak są też tacy, którzy preferują w tej kwestii inne rozwiązania. Całkowicie poparli akcję: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Małgorzata Kidawa-Błońska (która jest już byłą kandydatką), Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski i Stanisław Żółtek.

 

Szymon Hołownia jest za tym, żeby Most Tczewski został przekazany Skarbowi Państwa i żeby powiat nie musiał za to odpowiadać. Zaznacza przy tym, że jest przeciwny specustawie na ten temat. Uważa on, że należy wykorzystać istniejące przepisy prawa i powołuje się na zapis w ustawie o ochronie zabytków. Jest tam wyraźny zapis, który mówi, że w przypadku ryzyka dewastacji zabytku, wojewódzki konserwator może napisać do starosty właściwego wniosek o wywłaszczenie właściciela i przekazanie obiektu na barki Skarbu Państwa.

~ Bartosz Listewnik, jeden z inicjatorów akcji #MostTczewskijakWesterplatte

 

Jako jedyny, specustawie sprzeciwił się Marek Jakubiak.

 

Marek Jakubiak nazwał porównanie Mostu Tczewskiego do Półwyspu Westerplatte "nieporozumieniem". Odpisał on, że nie wie o tym Moście, ani o tym co wykazały ekspertyzy oraz czy racjonalnym jest jego finansowanie.

~ Bartosz Listewnik, jeden z inicjatorów akcji #MostTczewskijakWesterplatte

 

Z kolei Paweł Tanajno do sprawy Mostu odniósł się krótko w swoim streamie na jednym z portali społecznościowych. Wskazał wówczas na rolę przedsiębiorców jako jednostek, które najwięcej tracą na zamknięciu obiektu. Jak sprawę tczewskiego zabytku skomentowała Kancelaria Prezydenta?

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta - Halina Szymańska, zwróci się do dwóch Ministerstw: Infrastruktury i Kultury, z zapytaniem o to, co zrobiły one do tej pory w kwestii Mostu i jakie proponują rozwiązania, aby tą patową sytuację zakończyć. Zaznaczyła przy tym, że Kancelaria Prezydenta i sam prezydent nie mają kompetencji, żeby interweniować w tej sprawie.

~ Bartosz Listewnik, jeden z inicjatorów akcji #MostTczewskijakWesterplatte

 

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu czeka jeszcze na stanowisko nowego kandydata na prezydenta RP - Rafała Trzaskowskiego.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zyta
Zyta 24.05.2020, 19:22
A ja nie wiem kim jest Marek Jakubiak. Kto to?

Pozostałe