Gdańska sala edukacyjna - pierwsza tego typu inicjatywa na Pomorzu już otwarta!

  • 04.06.2020, 10:25 (aktualizacja 04.06.2020, 11:02)
  • Redakcja
Gdańska sala edukacyjna - pierwsza tego typu inicjatywa na Pomorzu już… fot. KW PSP Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

1 czerwca w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku odbyło się otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

W uroczystości otwarcia udział wzięli Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, Wiesław Labuda – Prezes Zarządu Fundacji LOTOS, st. bryg. Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Adam Jastrzębski – Komendant Miejski PSP w Gdańsku.

Gdańska sala edukacyjna została zrealizowana w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”, o czym mówi st. kpt. Karina Stankowska, z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Aby zrealizować ten projekt, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku przygotowano część pomieszczeń, w których zaaranżowano pokój dzienny, kuchnię, szatnię oraz łazienkę. W sali edukacyjnej dzieci i młodzież mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki pożarowe, a także bezpiecznie sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi rozwija się pożar. W sali odbywać się będą profesjonalne zajęcia szkoleniowe, w trakcie których dzieci dowiedzą się m.in. jak ustrzec się zatrucia czadem i jak skutecznie wezwać służby ratownicze. Uczestnicy będą mieli możliwość praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy dzięki specjalistycznym trenażerom, a także zapoznania się ze sprzętem strażackim, urządzeniami przeciwpożarowymi oraz z praktyczną obsługą gaśnic przy użyciu trenażera pożarowego. W części zaadaptowanej na kuchnię strażacy będą demonstrować i wyjaśniać, dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru. Podczas zajęć przećwiczona zostanie też ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Gdańska sala edukacyjna wyróżnia się wśród innych tego typu pomieszczeń, zlokalizowanych na terenie Pomorza:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Gdańska sala jest pierwszą w województwie pomorskim, w której wykorzystywany jest tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne są wprowadzone w ruch, co w sposób realistyczny pozwala zobrazować środowisko pożarowe. Animacja pod mapping z elementami dźwiękowymi daje możliwość obserwacji jak wygląda pomieszczenie w czasie pożaru. Znajduje się tam również nowoczesny multimedialny projektor, a także gogle VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru.

~ st. kpt. Karina Stankowska, Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe