Tczewski kartograf i toruński astronom - wystawa "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek"

  • 04.06.2020, 12:12 (aktualizacja 04.06.2020, 13:02)
  • Redakcja
Tczewski kartograf i toruński astronom - wystawa "Ze Skultetem i Kopernikiem… fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Fabryka Sztuk zaprasza na interdyscyplinarną wystawę pod tytułem "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek". Jest to opowieść o dwóch wielkich postaciach, zaprzyjaźnionych ze sobą humanistach, którzy wywarli ogromny wpływ na dotychczasowe postrzeganie świata. Ekspozycja została zainaugurowana online już 16 maja, ale teraz można zobaczyć tę wystawę fizycznie.

"Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek" to historyczno-edukacyjna wystawa, którą Fabryka Sztuk z partnerami przygotowywała ponad trzy lata. Opowiada ona o dwóch tytułowych bohaterach, a są nimi Aleksander Sculteti i Mikołaj Kopernik. Podążając śladami tczewskiego kartografa i toruńskiego astronoma, zwiedzający poznają nie tylko ich życiorysy i dokonania, ale też realia, w których przyszło im żyć. Autor wystawy Józef Ziółkowski przybliża sylwetki bohaterów i szczegóły wystawy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ta wystawa obejmuje właściwie koniec XV wieku i końcówkę wieku XVI. Dotyczy to jakby historii Tczewa, gdzie najpierw pokazujemy historię Tczewa, bitwy pod Lubiszewem (...) potem pokazujemy związki Skulteta i Kopernika i właściwie kończymy to dziełem Mikołaja Kopernika...

 

Sporo miejsca na wystawie poświęcono astronomii. Zwiedzający będą mogli zobaczyć układ geocentryczny i heliocentryczny przedstawione poprzez projekcje 3D i makiety, mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przy pomocy projekcji 3D pokazujemy główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei układ heliocentryczny, będzie to makieta z ruchomymi planetami.

 

Przed wybraniem się na ekspozycję należy pamiętać o trwających w dalszym ciągu obostrzeniach dotyczących zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. O tym w jakich warunkach można zobaczyć wystawę mówi Małgorzata Kruk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wystawę może zwiedzać maksymalnie 25 osób, ale to dotyczy obu kondygnacji, więc po prostu odbywa się ono rotacyjnie. Osoby oczekujące mogą w tym czasie na przykład iść na dziedziniec, zobaczyć makietę czy też lokomotywę albo inne elementy tego dziedzińca.

 

Warto wspomnieć, że wernisaż wystawy odbył się 16 maja online, poprzez publikację filmu o tym samym tytule. Jego narratorem jest ceniony aktor Mirosław Baka. Internetowa wystawa jest w dalszym ciągu dostępna w internecie na kanale YouTube Fabryki Sztuk. Ekspozycja jest objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej. 

fot. materiały prasowe

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe