100. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

  • 09.06.2020, 12:29 (aktualizacja 09.06.2020, 16:59)
  • Redakcja
100. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Starostwo Powiatowe w Tczewie zaprasza na uroczystości 100. rocznicy powołania do życia Szkoły Morskiej w Tczewie, które odbędą się 16 czerwca.

Uroczystości poprzedzi msza święta w intencji 100-lecia powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, która odbędzie się w niedzielę 14 czerwca w tczewskiej Farze. Główne obchody we wtorek, 16 czerwca będą miały miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie dawniej mieściła się Szkoła Morska. O szczegółach mówi starosta Mirosław Augustyn:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Program uroczystości (16 czerwca):


12:00 – otwarcie wystawy „Z Tczewa na morza i oceany..." przygotowanej przez Fabrykę Sztuk w Tczewie – plac przed Dworcem PKP w Tczewie

13:00 – uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie
- wystąpienie Starosty Tczewskiego – Mirosława Augustyna
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wykładowcom oraz absolwentom Szkoły Morskiej w Tczewie
- przemówienia zaproszonych gości
- wręczenie odznaczeń oraz medali szkolnictwa morskiego
- posadzenie „Dębu Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej"
- złożenie kwiatów na grobie dr. Floriana Hłaski – zakończenie uroczystości.
 Powołana w czerwcu 1920 roku Szkoła Morska w Tczewie była pierwszą tego typu placówką w Polsce. Komisja, mająca opracować statut, organizację i program nauczania szkoły kształcącej kadry dla floty handlowej została powołana w sierpniu 1919 roku z inicjatywy admirała Kazimierza Porębskiego. Ostatnie egzaminy w gmachu w Tczewie odbyły się w maju 1930 roku, a Szkoła została przeniesiona do Gdyni. Od 1948 roku w budynku przy ulicy Szkoły Morskiej 1 funkcjonuje I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie

 

fot. Tv Tetka

 

Więcej o Szkole Morskiej w Tczewie można znaleźć na stronie umg.edu.pl.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe