Minęło 100 lat od powstania Szkoły Morskiej w Tczewie - jak wyglądały obchody wielkiego jubileuszu? [RELACJA]

 • 17.06.2020, 08:48 (aktualizacja 17.06.2020, 14:05)
 • Redakcja
Minęło 100 lat od powstania Szkoły Morskiej w Tczewie - jak wyglądały… fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Szkoła Morska w Tczewie obchodziła 100-lecie powstania. Z tej okazji w mieście pojawili się goście, którzy brali udział w uroczystościach.

We wtorek, 16 czerwca odbyły się obchody 100-lecia powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, która mieściła się w budynku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. O godzinie 12:00 na placu przed dworcem PKP została otwarta wystawa pt. „Z Tczewa na morza i oceany...", którą przygotowała Fabryka Sztuk. O 13:00 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich oraz samorządowych miasta i powiatu, a także duchowieństwa. Podczas obchodów odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą wykładowcom oraz absolwentom Szkoły Morskiej w Tczewie. Wręczono także okolicznościowe medale 100-lecia Szkolnictwa Morskiego, które zostały ufundowane i wybite przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej

Uhonorowano:

 • podsekretarza stanu w MGMiŻŚ – Grzegorza Witkowskiego 
 • rektora Uniwersytetu Morskiego – prof. Janusza Zarębskiego 
 • rektora Elekta Uniwersytetu Morskiego –  prof. kpt ż. w. Adama Weintrita 
 • prorektora Uniwersytetu Morskiego - prof. kpt ż.w. Henryka Śniegockiego
 • byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej nestora polskiego szkolnictwa morskiego – prof.  kpt ż. w. Daniela Dudę 
 • byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej – prof. Józefa Lisowskiego
 • byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej - Piotra Przybyłowskiego 
 • Krajowego Duszpasterza Ludzi Morza – Ojca Edwarda Pracza
 • proboszcza Kościoła Farnego – księdza Adama Gadomskiego
 • wieloletniego proboszcza kościoła Farnego – księdza prałata Piotra Wysgę
 • starostę tczewskiego – Mirosława Augustyna
 • prezydenta Tczewa – Mirosława Pobłockiego 
 • byłego Prezydenta Miasta Tczewa – Zenona Odya 
 • wójta Gminy Tczew – Krzysztofa Augustyniaka 
 • dyrektor LO nr 1 – Jadwigę Andrzejewską

Posadzono też „Dąb Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej”.

O znaczeniu szkoły, która narodziła się w Tczewie mówi jeden z gości wtorkowej uroczystości prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Często wspominamy Tczew, bo jest on kolebką naszego dzisiejszego Uniwersytetu. Tutaj powstała "Polska Morska" i narodziły się pierwsze kadry marynarki handlowej. Od 100 lat pielęgnujemy tradycje morskie i przez ten czas doliczyliśmy się ponad 40 tysięcy absolwentów.

~ Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

 

 

100 lat temu w Tczewie powstała pierwsza w Polsce szkoła kształcąca oficerów marynarki handlowej. Przez prawie 10 lat, zanim szkołę przeniesiono do Gdyni, ukończyło ją około 140 absolwentów. Tczew już na zawsze w podręcznikach historii pozostanie kolebką polskiego szkolnictwa morskiego.

~ Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

 

Jednym z gości był także Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta RP. Jakie według niego znaczenie ma dla Polski uczelnia morska, która dziś mieści się w Gdyni ale powstała w naszym mieście? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To piękny jubileusz powstania szkoły, która była i jest do dzisiaj kuźnią kadr dla polskich marynarzy. Bardzo ważne jest, że pamiętamy o tych, którzy tę uczelnię zakładali, jej absolwentach. Istotne jest też to, że spotykamy się tutaj, w Tczewie - w miejscu gdzie ta uczelnia powstała.

~ Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta RP

 

O historii budynku, w którym narodziła się Szkoła Morska, a teraz mieści się I LO im. Marii Skłodowskiej Curie mówi jej obecna dyrektor, Jadwiga Andrzejewska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


Budynek został zbudowany przez Niemców w 1911 roku i od samego początku powstawał z przeznaczeniem na szkołę żeńską. Kiedy decydowano o tym, gdzie będzie mieścić się pierwsza Szkoła Morska w Polsce, ten budynek i Tczew wygrały rywalizację z innymi miastami. Szkoła Morska mieściła się tutaj w latach 1920-1930, a następnie została przeniesiona do Gdyni. W tej chwili jest tutaj liceum.

~ Jadwiga Andrzejewska, dyrektor  I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe