Ruszyły przygotowania do remontu głównego budynku tczewskiej biblioteki

  • 22.06.2020, 09:47 (aktualizacja 22.06.2020, 10:42)
  • Redakcja / Tv Tetka
Ruszyły przygotowania do remontu głównego budynku tczewskiej biblioteki fot. K. Dargiewicz

Podziel się:

Oceń:

Budynek, w którym obecnie mieści się główna siedziba biblioteki, powstał w latach 40-tych XIX wieku na potrzeby Sądu Grodzkiego. 30 lat później dobudowano areszt i więzienie. W latach 70-tych XX wieku sąd został przeniesiony na ul. Kołłątaja, a do opuszczonego zabytkowego budynku biblioteka przeniosła się w 1986 r. Teraz przyszedł czas na jego generalny remont.

Od poniedziałku, 22 czerwca główny budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie będzie nieczynny. Potrwa to półtora tygodnia i związane jest z przygotowaniami do drugiego etapu rewitalizacji, którego celem jest generalny remont zabytkowego, ponad 170-letniego obiektu. O inwestycji mówi dyrektor MBP Krzysztof Korda:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pierwszy etap rewitalizacji zakończył się w marcu i powstała już nowa biblioteka przy ulicy Kościuszki. A teraz nastąpi remont generalny zabytkowego budynku biblioteki. Zmieni się bardzo dużo ale zanim się to zmieni to my musimy się spakować, przewieść nasze zbiory w kilka miejsc. 

- Krzysztof Korda, dyrektor MBP w Tczewie

 

fot. Tv Tetka

Wnętrze budynku zostanie całkowicie przebudowane, a generalny remont obejmie nie tylko wnętrze budynku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na parterze będzie znajdowała się czytelnia multimedialna, której do tej pory nie mieliśmy. Będzie oddzielnie czytelnia dla czytelników, którzy korzystają z prasy i oddzielnie dla czytelników, którzy korzystają z literatury naukowej. Na pierwszym piętrze wszystkie sale będą połączone w jedną dużą salę konferencyjną, którą będzie można dzielić na mniejsze. Będę dwie sale dziecięce, gdzie będziemy mogli przeprowadzać lekcje dla najmłodszych czytelników. Na samej górze, na poddaszu będzie znajdowała się urokliwa sala wystawiennicza. 

 

Urząd Miejski ma ogłosić przetarg na wykonanie remontu biblioteki w lipcu. Jego planowany koszt to 10 mln złotych, do 85% tej kwoty ma zostać zwróconych miastu ze środków unijnych. Prace rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku i zakończą w przyszłym.

fot. Tv Tetka


Więcej na ten temat w materiale Bartosza Listewnika w telewizji Tetka. 

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe