Orkiestra Kameralna Progress zaprasza na wyjątkowy koncert on-line! [ROZMOWA]

  • 23.06.2020, 17:57 (aktualizacja 23.06.2020, 19:08)
  • Barbara Jackiewicz
Orkiestra Kameralna Progress zaprasza na wyjątkowy koncert on-line! [ROZMOWA] fot. Barbara Jackiewicz

Podziel się:

Oceń:

W czasie, gdy wciąż nie odbywają się duże wydarzenia kulturalne, artyści poszukują sposobów, by ze swoimi propozycjami dotrzeć do odbiorców. Z pomocą przychodzi internet. Orkiestra Kameralna Progress przygotowała dla mieszkańców Tczewa wyjątkową transmisję koncertu edukacyjno-humorystycznego, zatytułowanego "Karnawał zwierząt. Czytała Krystyna Czubówna".

Jak ciekawie opowiedzieć o naturze i wciągnąć słuchacza w niezwykły świat zwierząt? Dla prawdziwego melomana odpowiedzią jest słynny „Karnawał zwierząt” Camilla Saint-Saënsa, a dopełnieniem - niezwykły głos Krystyny Czubówny, który towarzyszy amatorom filmów przyrodniczych od wielu lat.

Ten koncert będzie połączeniem dwóch światów - muzyki i głosu. Scenariusz został stworzony przez Szymona Morusa - pomysłodawcę projektu. Wykonawcą wirtuozowskiej partii solowej w autorskim opracowaniu na jeden fortepian będzie utytułowany pianista młodego pokolenia - gdańszczanin Maciej Gański. W roli orkiestry wystąpi dobrze znana tczewskiej publiczności Orkiestra Kameralna Progress. Warstwa muzyczna to fantazja zoologiczna "Karnawał zwierząt" Camilla Saint-Saënsa oraz dźwiękowe ilustracje autorstwa kompozytora i koncertującego organisty Macieja Zakrzewskiego.

Po koncercie rejestrowanym w niedzielę bez udziału publiczności zapytaliśmy pianistę, Macieja Gańskiego o współpracę z Orkiestrą:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bez wahania się podjąłem tej współpracy. Musiałem napisać opracowanie dwóch fortepianów na jeden. - Maciej Gański, pianista

Koncertmistrz Łukasz Perucki opisał, jak się gra bez publiczności, a kontrabasista Jędrzej Kacprzyk zdradził co nieco o partii kontrabasu w utworze "Słoń":

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdecydowanie jest trudniej grać bez publiczności (...) Cieszyłem się dziś jak małe dziecko, że mogę przyjść i zagrać koncert po ponad trzech miesiącach czekania - Łukasz Perucki, koncertmistrz

My gramy dźwiękami i musimy tworzyć jakąś rolę, opowiedzieć jakąś historię (...) zwierzęta są bardzo charakterystyczne, więc można tu dużo ugrać - Jędrzej Kacprzyk, kontrabasista

Sam dyrygent Orkiestry Kameralnej Progress Szymon Morus na gorąco skomentował nagrywanie koncertu bez udziału publiczności na potrzeby transmisji on-line, co dla muzyków było nowością i nie lada wyzwaniem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Interakcja z publicznością jest solą tego, co robimy (...) natomiast ten koncert będzie bardzo ciekawą propozycją, bo świat muzyki, przyrody i zwierząt został po mistrzowsku opisany przez Krystynę Czubównę.

Koncert „Karnawał zwierząt. Czytała Krystyna Czubówna” online zostanie udostępniony 26 czerwca o godzinie 18:00 na kanale YouTube Orkiestry Kameralnej Progress oraz na facebookowym profilu Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Warto dodać, że będzie to jedyna okazja, by zobaczyć "Karnawał zwierząt", bo koncert udostępniony będzie tylko do północy.

Radio Tczew poleca!

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 29.06.2020, 15:12
To był świetny koncert, więc jeśli przegapiliście, to żałujcie. Tak powinno się prezentować klasykę, która dla przeciętnego obywatela może być trudna - elegancja, humorystyczne smaczki, krótkie formy, świetna narracja, edukacyjne widowisko!

Pozostałe