Wybory prezydenckie 2020 - trwa głosowanie! [AKTUALIZACJA]

  • 28.06.2020, 08:04 (aktualizacja 29.06.2020, 15:45)
  • Aleksandra Kęprowska
Wybory prezydenckie 2020 - trwa głosowanie! [AKTUALIZACJA] fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Punktualnie o godzinie 7:00 w niedzielę, 28 czerwca rozpoczęło się głosowanie w wyborach na prezydenta RP. Potrwa do 21:00.

GODZ. 21:00

W pierwszej turze Andrzej Duda zdobył 41,8% głosów, a Rafała Trzaskowskiego poparło 30,4% wyborców. Takie wyniki wskazuje exit poll dla największych stacji telewizyjnych. Frekwencja wyniosła 62,9%. Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w czterech, m.in. w województwie pomorskim.

Jak podaje portal Onet.pl niezależnego kandydata, Szymona Hołownię poparło 13,3% głosujących. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowało 7,4% wyborców, reprezentant Lewicy Robert Biedroń zdobył 2,9% głosów, a szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 2,6% głosujących.

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki poniżej jednego procenta poparcia.

fot. dane z strony PKW

Żaden z 11 kandydatów nie zdobył ponad połowy oddanych głosów, dlatego do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich konieczna będzie II tura, która zostanie przeprowadzona za dwa tygodnie, w niedzielę 12 lipca.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza ogłoszenia oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów możemy spodziewać się we wtorek, a najpóźniej w środę rano.

GODZ. 14:00

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do godz. 12:00 wyniosła w całej Polsce 24,08%. To lepszy wynik niż w dwóch poprzednich wyborach prezydenckich i ostatnich wyborach parlamentarnych.

fot. dane z strony PKW

 

Po godzinie 12:00 razem z Telewizją Tetka zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta o to, dlaczego udział w wyborach jest dla nich ważny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czy wybory przebiegały bez zastrzeżeń? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

O przygotowaniach do wyborów opowiedzieli nam Krzysztof Zieliński, przewodniczący komisji wyborczej w SP 12 oraz Adriana Chabowska, przewodnicząca w komisji, która znajdowała się w przedszkolu nr 8:  

loadingŁaduję odtwarzacz...

GODZ. 8:00

Obwodowe komisje wyborcze w całej Polsce zostały otwarte z samego rana, już od pierwszych minut w wielu z nich, także w Tczewie ustawiają się długie kolejki. Tegoroczne wybory prezydenckie są wyjątkowe ze względu na obostrzenia wprowadzone kilka miesięcy temu z powodu epidemii koronawirusa. Wyborcy muszą zakrywać usta i nos (za pomocą maseczek, przyłbic lub części ubrań), dezynfekować ręce przed wejściem do lokali oraz zachowywać dystans społeczny. Można też przychodzić z własnymi długopisami. 

W Tczewie do oddania głosu w wyborach prezydenckich uprawnionych jest ok. 44,5 tys. osób.

Dokładne adresy lokali wyborczych wraz z granicami obwodów można sprawdzić na miejskim portalu wrotatczewa.pl

fot. Aleksandra Kęprowska

Przypominamy, że wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać chęć udziału w głosowaniu bezpośrednio u kierowcy pojazdu pod nr tel. 507 130 496 (kierowca dyżuruje od 12:00 do 15:00 i od 17:00 do 19:00), jednak osoby te muszą z mieszkania dotrzeć do podstawionego pojazdu we własnym zakresie lub przy pomocy członków rodziny. Numer rejestracyjny samochodu Remault Trafic GTC 04967.

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o 21:00. Nawet jeśli wyborca pojawi się w lokalu wyborczym na kilka minut przed jego zamknięciem, obwodowa komisja wyborcza musi umożliwić mu oddanie głosu. 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe