Wybory prezydenckie 2020 - trwa głosowanie! [AKTUALIZACJA]

  • 28.06.2020, 08:04 (aktualizacja 29.06.2020, 15:45)
  • Aleksandra Kęprowska
Wybory prezydenckie 2020 - trwa głosowanie! [AKTUALIZACJA] fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Punktualnie o godzinie 7:00 w niedzielę, 28 czerwca rozpoczęło się głosowanie w wyborach na prezydenta RP. Potrwa do 21:00.

GODZ. 21:00

W pierwszej turze Andrzej Duda zdobył 41,8% głosów, a Rafała Trzaskowskiego poparło 30,4% wyborców. Takie wyniki wskazuje exit poll dla największych stacji telewizyjnych. Frekwencja wyniosła 62,9%. Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w czterech, m.in. w województwie pomorskim.

Jak podaje portal Onet.pl niezależnego kandydata, Szymona Hołownię poparło 13,3% głosujących. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowało 7,4% wyborców, reprezentant Lewicy Robert Biedroń zdobył 2,9% głosów, a szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 2,6% głosujących.

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki poniżej jednego procenta poparcia.

fot. dane z strony PKW

Żaden z 11 kandydatów nie zdobył ponad połowy oddanych głosów, dlatego do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich konieczna będzie II tura, która zostanie przeprowadzona za dwa tygodnie, w niedzielę 12 lipca.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza ogłoszenia oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów możemy spodziewać się we wtorek, a najpóźniej w środę rano.

GODZ. 14:00

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do godz. 12:00 wyniosła w całej Polsce 24,08%. To lepszy wynik niż w dwóch poprzednich wyborach prezydenckich i ostatnich wyborach parlamentarnych.

fot. dane z strony PKW

 

Po godzinie 12:00 razem z Telewizją Tetka zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta o to, dlaczego udział w wyborach jest dla nich ważny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czy wybory przebiegały bez zastrzeżeń? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

O przygotowaniach do wyborów opowiedzieli nam Krzysztof Zieliński, przewodniczący komisji wyborczej w SP 12 oraz Adriana Chabowska, przewodnicząca w komisji, która znajdowała się w przedszkolu nr 8:  

loadingŁaduję odtwarzacz...

GODZ. 8:00

Obwodowe komisje wyborcze w całej Polsce zostały otwarte z samego rana, już od pierwszych minut w wielu z nich, także w Tczewie ustawiają się długie kolejki. Tegoroczne wybory prezydenckie są wyjątkowe ze względu na obostrzenia wprowadzone kilka miesięcy temu z powodu epidemii koronawirusa. Wyborcy muszą zakrywać usta i nos (za pomocą maseczek, przyłbic lub części ubrań), dezynfekować ręce przed wejściem do lokali oraz zachowywać dystans społeczny. Można też przychodzić z własnymi długopisami. 

W Tczewie do oddania głosu w wyborach prezydenckich uprawnionych jest ok. 44,5 tys. osób.

Dokładne adresy lokali wyborczych wraz z granicami obwodów można sprawdzić na miejskim portalu wrotatczewa.pl

fot. Aleksandra Kęprowska

Przypominamy, że wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać chęć udziału w głosowaniu bezpośrednio u kierowcy pojazdu pod nr tel. 507 130 496 (kierowca dyżuruje od 12:00 do 15:00 i od 17:00 do 19:00), jednak osoby te muszą z mieszkania dotrzeć do podstawionego pojazdu we własnym zakresie lub przy pomocy członków rodziny. Numer rejestracyjny samochodu Remault Trafic GTC 04967.

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o 21:00. Nawet jeśli wyborca pojawi się w lokalu wyborczym na kilka minut przed jego zamknięciem, obwodowa komisja wyborcza musi umożliwić mu oddanie głosu. 

Aleksandra Kęprowska

Którego kandydata wybierzesz w II turze wyborów prezydenckich 2020 w Polsce?


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe