Wybory prezydenckie 2020 - poznaliśmy wyniki. Będzie druga tura!

  • 28.06.2020, 21:10 (aktualizacja 29.06.2020, 15:45)
  • Redakcja
Wybory prezydenckie 2020 - poznaliśmy wyniki. Będzie druga tura! fot. Twitter

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek 29 czerwca po godzinie 6:00, Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 87,16% obwodów głosowania. W pierwszej turze urzędujący prezydent RP, Andrzej Duda zdobył 45,24% głosów, a kandydata Koalicji Obywatelskiej i prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego poparło 28,92%. Trzeci jest Szymon Hołownia, który uzyskał 13,69% głosów.

Zgodnie z danymi ze zweryfikowanych elektronicznie protokołów komisji obwodowych, pozostali kandydaci uzyskali:

4. Krzysztof Bosak - 6,79% 
5. Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,46%
6. Robert Biedroń - 2,12%
 

Reszta kandydatów zdobyła poniżej 0,3% głosów.

Przypomnijmy, że według sondażu late poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP - opublikowanego po godzinie 1:00 - Andrzej Duda zdobył 42,5% głosów. Drugi był Rafał Trzaskowski, który otrzymał 30,3% głosów. To oznacza, że 12 lipca ci kandydaci spotkają się w drugiej turze wyborów. W większości kraju - biorąc pod uwagę wyniki w wyborach prezydenckich z poszczególnych regionów - najwyższe poparcie Polaków uzyskał urzędujący prezydent. Rafał Trzaskowski triumfował w czterech z szesnastu województw, w tym, choć z niewielką przewagą, województwie pomorskim.

fot. dane z strony PKW

Ogłoszenia oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów możemy spodziewać się we wtorek, najpóźniej w środę rano. Oficjalne dane dotyczące frekwencji wyborczej z niemal 90% obwodów znacząco różnią się od tego, co podawano nocą w sondażu late poll. Najwięcej osób zagłosowało w województwie kujawsko-pomorskim, najmniej na pomorzu. Według częściowych danych z 73% obwodów głosowania z województwa pomorskiego, największa frekwencja w naszym regionie była w Sopocie (ponad 74%), a najniższa w powiecie malborskim (20%) oraz tczewskim (24%). Wciąż brakuje jednak danych z Gdyni. Frekwencja w województwie wyniosła blisko 42%, a w całym kraju 53,2%.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe