Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 05:08
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Muzeum Mostów Tczewskich będzie filią Muzeum II Wojny Światowej. Rozmawiamy z dyrektorem placówki [AKTUALIZACJA]

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformował, że przygotowywana jest koncepcja programowa przyszłej ekspozycji w przyczółku zabytkowego mostu w Tczewie.
Muzeum Mostów Tczewskich będzie filią Muzeum II Wojny Światowej. Rozmawiamy z dyrektorem placówki [AKTUALIZACJA]
fot. Muzeum II Wojny Światowej / Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie stała ekspozycja Muzeum Mostów Tczewskich. Placówka ma mieć charakter oddziału muzeum. Działania te podjęte zostały z inicjatywy Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu i autorów petycji #MostTczewskiJakWesterplatte oraz dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Przygotowywana jest również koncepcja programowa przyszłej ekspozycji w przyczółku zabytkowego mostu w Tczewie.

 

W planowanej ekspozycji ukazana zostanie także historia konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku, w tym pierwsze mosty ufortyfikowane, pierwsze mosty stalowe dla linii kolejowych (Anglia, USA, Niemcy) oraz obrona strategicznych linii kolejowych XIX-XX w. i operacje wojskowe wokół zdobywania mostów podczas II wojny światowej. Wystawa będzie zawierała również wątek dotyczący nowych technologii i materiałów używanych w architekturze mostów przełomu XX i XXI wieku.

Podkreślone zostanie znaczenie przepraw przez rzeki, które pomimo zauważalnego od czasu pierwszego konfliktu światowego rozwoju technologii wojskowej stanowiły jeden z kluczowych czynników mogących pomóc w obronie. Za przykłady posłużą kampanie z ostatniej wojny światowej, takie jak m.in. operacja „Market Garden" (z udziałem żołnierzy polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej), operacja „Deadstick" (zdobycie i zabezpieczenie przez siły alianckie mostów nad rzeką Orne i kanałem Cean) oraz walki w marcu 1945 r. o most Ludendorffa (ostatnią wówczas nienaruszoną przeprawę kolejową na Renie).

Choć na pozór były to przedsięwzięcia, które różniła skala i znaczenie, razem stworzą one spójną opowieść, która wyraźnie podkreśli jak ważną strategiczną rolę pełniły tczewskie mosty dla Polaków broniących się przed niemieckim atakiem.

- komunikat dr Karola Nawrockiego, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z dnia 30 czerwca 2020 r.
 

 

W planach wystawy opracowywanej przez Muzeum II Wojny Światowej jest pokazanie bojów tczewskiego 2. Batalionu Strzelców we wrześniu 1939 r., oraz historia trwających przygotowań do walki, a także losy samych mostów i ich obrońców. Duży nacisk położony zostanie na zamordowanych przez Niemców w Szymankowie polskich celników, kolejarzy i członków ich rodzin. W planowanej ekspozycji przedstawiona zostanie także historia konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku.

Wystawa będzie zawierała również wątek dotyczący nowych technologii i materiałów używanych w architekturze. Pominięta nie zostanie także rola przepraw przez rzeki, które pomimo zauważalnego od czasu pierwszego konfliktu światowego rozwoju technologii wojskowej stanowiły jeden z kluczowych czynników mogących pomóc w obronie.

AKTUALIZACJA:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dziennikarza Telewizji Tetka Bartosza Listewnika z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, doktorem Karolem Nawrockim:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
fot. Muzeum II Wojny Światowej

 


Więcej informacji na temat planowanych ekspozycji mamy poznać już wkrótce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama