Muzeum Mostów Tczewskich będzie filią Muzeum II Wojny Światowej. Rozmawiamy z dyrektorem placówki [AKTUALIZACJA]

  • 02.07.2020, 11:38 (aktualizacja 03.07.2020, 15:41)
  • Redakcja
Muzeum Mostów Tczewskich będzie filią Muzeum II Wojny Światowej. Rozmawiamy… fot. Muzeum II Wojny Światowej / Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Podziel się:

Oceń:

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformował, że przygotowywana jest koncepcja programowa przyszłej ekspozycji w przyczółku zabytkowego mostu w Tczewie.

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie stała ekspozycja Muzeum Mostów Tczewskich. Placówka ma mieć charakter oddziału muzeum. Działania te podjęte zostały z inicjatywy Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu i autorów petycji #MostTczewskiJakWesterplatte oraz dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Przygotowywana jest również koncepcja programowa przyszłej ekspozycji w przyczółku zabytkowego mostu w Tczewie.

 

W planowanej ekspozycji ukazana zostanie także historia konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku, w tym pierwsze mosty ufortyfikowane, pierwsze mosty stalowe dla linii kolejowych (Anglia, USA, Niemcy) oraz obrona strategicznych linii kolejowych XIX-XX w. i operacje wojskowe wokół zdobywania mostów podczas II wojny światowej. Wystawa będzie zawierała również wątek dotyczący nowych technologii i materiałów używanych w architekturze mostów przełomu XX i XXI wieku.

Podkreślone zostanie znaczenie przepraw przez rzeki, które pomimo zauważalnego od czasu pierwszego konfliktu światowego rozwoju technologii wojskowej stanowiły jeden z kluczowych czynników mogących pomóc w obronie. Za przykłady posłużą kampanie z ostatniej wojny światowej, takie jak m.in. operacja „Market Garden" (z udziałem żołnierzy polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej), operacja „Deadstick" (zdobycie i zabezpieczenie przez siły alianckie mostów nad rzeką Orne i kanałem Cean) oraz walki w marcu 1945 r. o most Ludendorffa (ostatnią wówczas nienaruszoną przeprawę kolejową na Renie).

Choć na pozór były to przedsięwzięcia, które różniła skala i znaczenie, razem stworzą one spójną opowieść, która wyraźnie podkreśli jak ważną strategiczną rolę pełniły tczewskie mosty dla Polaków broniących się przed niemieckim atakiem.

- komunikat dr Karola Nawrockiego, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z dnia 30 czerwca 2020 r.
 

 

W planach wystawy opracowywanej przez Muzeum II Wojny Światowej jest pokazanie bojów tczewskiego 2. Batalionu Strzelców we wrześniu 1939 r., oraz historia trwających przygotowań do walki, a także losy samych mostów i ich obrońców. Duży nacisk położony zostanie na zamordowanych przez Niemców w Szymankowie polskich celników, kolejarzy i członków ich rodzin. W planowanej ekspozycji przedstawiona zostanie także historia konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku.

Wystawa będzie zawierała również wątek dotyczący nowych technologii i materiałów używanych w architekturze. Pominięta nie zostanie także rola przepraw przez rzeki, które pomimo zauważalnego od czasu pierwszego konfliktu światowego rozwoju technologii wojskowej stanowiły jeden z kluczowych czynników mogących pomóc w obronie.

AKTUALIZACJA:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dziennikarza Telewizji Tetka Bartosza Listewnika z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, doktorem Karolem Nawrockim:

loadingŁaduję odtwarzacz...
fot. Muzeum II Wojny Światowej

 


Więcej informacji na temat planowanych ekspozycji mamy poznać już wkrótce.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe