Przybywa wody w Wiśle. Starostwo ostrzega!

 • 03.07.2020, 09:00 (aktualizacja 03.07.2020, 12:24)
 • Redakcja
Przybywa wody w Wiśle. Starostwo ostrzega! fot. zdjęcie poglądowe / AK

Podziel się:

Oceń:

Ogłoszono stan alarmowy na Wiśle. Woda na wysokości Tczewa przekroczyła już 7 metrów.

Dla powiatu tczewskiego ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego, który obowiązuje do odwołania. Ma to związek z przekroczeniem przez Wisłę 7 metrów. W związku z tą sytuacją zaistniała konieczność usunięcia oraz zabezpieczenia materiałów i sprzętów znajdujących się na terenach, które mogą zostać zalane.

 

To jest istotną sprawą żeby ostrzec rolników, użytkowników nadwodnych terenów nadwiślanych żeby oni wiedzieli, że coś takiego się dzieje i może być jeszcze wezbranie.

                                                                        - Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie

 

W sytuacji zagrożenia należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i pamiętać, że w przypadku powodzi trzeba:

 1. Przenieść na górne kondygnacje dokumentację, sprzęt i wartościowe mienie znajdujące się w piwnicach  lub na parterze zagrożonych obiektów.
 2. Usunąć z zagrożonego terenu samochody, maszyny rolnicze oraz inny sprzęt, który w wyniku zalania wodą może ulec zniszczeniu.
 3. Usunąć zwierzęta domowe i gospodarskie które mogą być narażone na utonięcie w wyniku fali powodziowej.
 4. Usunąć i zabezpieczyć płody rolne zgromadzone w magazynach narażonych na zalanie.
 5. Zgromadzić niezbędne zapasy nie psującej się żywności, niezbędną ilość czystej wody, latarki, świece, zapasowe baterie (w czasie powodzi mogą nie funkcjonować wodociągi i kanalizacja).
 6. W razie potrzeby wyłączyć zasilanie obiektu w media (prąd, gaz, woda).
 7. Przygotować worki z piaskiem w celu zabezpieczenia drzwi wejściowych i okien piwnicznych.
 8. Mieć włączone radio (najbezpieczniej tranzystorowe na baterie) na częstotliwość lokalnej stacji, w celu bieżącego śledzenia komunikatów o zagrożeniu powodziowym i sposobach postępowania.
 9. Przygotować sprzęt pływający (o ile takowy posiadamy), utrzymywać go w sprawności i wykorzystywać wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub innych uzasadnionych okolicznościach.
 10. Podczas powodzi stosować się do poleceń prowadzących akcję ratunkową.

 

Stan alarmowy zostanie odwołany kiedy poziom wody spadnie poniżej 7 metrów. 

 

Wisła jeszcze troszeczkę się podnosi ale jest stabilna u nas w Tczewie. Nie będzie przekraczała stanu alarmowego i do tego stanu szybko nie dojdzie.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeśli wody będzie przybywać, to niewykluczone, że zostanie ogłoszony również stan alarmowy. Wczoraj stan Wisły wyniósł 714 cm, alarmowy obowiązuje od 820 cm.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe