Bon turystyczny - 500 zł na wakacje dla rodzin z dziećmi. Trwają prace nad projektem ustawy

  • 06.07.2020, 06:59 (aktualizacja 06.07.2020, 11:10)
  • Redakcja / gov.pl
Bon turystyczny - 500 zł na wakacje dla rodzin z dziećmi. Trwają prace… fot. YT Ministerstwo Rozwoju

Podziel się:

Oceń:

W obliczu osłabienia gospodarki spowodowanego pandemią koronawirusa, polski rząd chce wprowadzić nową, tym razem wakacyjną, formę wsparcia dla rodzin w postaci bonu turystycznego. Jak czytamy na portalu gov.pl, dopłata ma też wspomóc branżę turystyczną. Bon nadal znajduje się w fazie projektu, ale według planu ma wejść w życie jeszcze w te wakacje. Możliwe, że dopłatę otrzymają również seniorzy. Ustawę o bonie turystycznym Sejm uchwalił 19 czerwca.

Polski Bon Turystyczny to jednorazowa dopłata w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, a także jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, również w wysokości 500 zł, dla dzieci mających orzeczenie o niepełnosprawności (czyli 1000 zł na dziecko).

Bon będzie dostępny w formie elektronicznej. Można go wykorzystać do końca marca 2022 roku na m.in. opłacenie pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, jak również na koloniach, obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym organizowanym przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej koordynowane przez Polską Organizację Turystyczną.

Podobnie, jak w przypadku Programu 500 Plus, bony mają przysługiwać bez względu na poziom dochodów. O wsparcie mogą się ubiegać rodziny z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

 BonTurystyczny.gov.pl

 

By otrzymać bon, trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Po rozpoczęciu świadczenia ZUS będzie obsługiwał specjalną infolinię zarówno dla turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.

Więcej informacji znajduje się na portalu Gov.pl.

Bon turystyczny jest jeszcze na etapie projektu. Po przegłosowaniu przez Sejm trafił do Senatu, gdzie dodano zapis, by wakacyjna dopłata obejmowała także emerytów, rencistów oraz dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Teraz projekt wróci do Sejmu. Jeśli posłowie przyjmą poprawki Senatu, ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta.

Redakcja / gov.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 06.07.2020, 15:05
A miało być dla ludzi pracujących, cóż...

Pozostałe